Co je pravda

Milí přátelé, přemýšlíte rádi nad životem i nad tím, co je pravda? Pokud ano, pojďte se se mnou v tomto článku nad pravdou zamýšlet.
Co je pravda

Na internetu koluje občas tento text.
„Vše, co slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Vše, co vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.”

V následující části předložím svůj názor na tento text.

Na textu mi vadí, že zpochybňuje schopnost lidí vidět pravdu, a nevysvětluje toto téma vůbec hlouběji. Uvědomte si, že ve světě existuje velké množství lidí, kteří jen slepě a bez jakéhokoli dalšího přemýšlení přebírají informace, které se k nim dostanou, a existuje i velké množství lidí, kteří pravdu hledají. Když jim ale nikdo nevysvětlí, co přesně myslí texty, které šíří, budou tito hledající dál zmatení.

Když používáte při hledání pravdy jen své fyzické smysly (zrak, sluch, čich, hmat i chuť), nemůžete pravdu nikdy nalézt.

Všichni máme také cítění i myšlení, které bychom měli též používat. A nad tím vším je ještě intuice. A toto vše je třeba u sebe neustále rozvíjet, chceme-li pravdu vidět. Uvedu nějaké příklady.

Co je pravda?

Prodejce prodává zakysanou smetanu o váze 200 g za 12 Kč, a u ceny je napsáno cenově výhodné.

Jste-li všímaví a nedáte slepě na vše, co kdo píše, podíváte se na tu samou zakysanou smetanu ve větším množství 500 g, kterou v obchodě též mají, a zjistíte, že stojí 24 Kč.

Co je tedy skutečně cenově výhodné? Co je větší pravda?
Pravda je, že výhodné je to větší balení.

Proto je třeba posuzovat vše vždy v širších souvislostech, to znamená porovnávat to s něčím jiným.
Když se budete dívat jen na ten jeden jogurt, řeknete si, že je cenově výhodný.
Když ho ale porovnáte s jiným jogurtem, už cenově výhodný nebude.

Co je pravda?

Někteří lidé šíří neustále různá duchovní moudra. Když ale sledujete pečlivě jejich stránku, jejich příspěvky nebo jejich život, pokud je osobně znáte, zjistíte, že ke skutečné duchovní vyspělosti mají hodně daleko. Někteří neustále jen někde paří s přáteli a opíjejí se a není na ně spolehnutí. Někteří jsou závislí na antidepresivech nebo drogách, a ještě se tím veřejně chlubí. Někteří střídají jednu milenku za druhou a každé říkají, že ona je ze všech nejlepší. Atd.

Porovnání s něčím jiným
Kdybyste porovnali chování takových lidí s lidmi, kteří dokáží sami sebe ovládat, jsou vždy čestní, plní poctivě své každodenní povinnosti a nikdy před povinnostmi ani problémy neutíkají, kdo by byl v takovém případě více duchovní?

Co je pravda?

Muž má tři dospělé děti, které vychovával sám. Tyto děti dnes mají již své partnery i své děti. Všichni by ale chtěli bydlet v domě, který je otce, a na kterém se sám hodně nadřel.

Jedno z dětí o otci říká, že je sobec a že vidí jen sám sebe.

Toto dítě má rádo klid, a velký počet lidí v domě mu vůbec nevyhovuje, a přílišný hluk také ne.
V domě nemá nikdo žádné soukromí, protože v něm bydlí moc lidí.

Žádné z dětí navíc neudělalo nic proto, aby otci nějak pomohly, a dítě které o otci tvrdí, že je sobec, neudělalo nic proto, aby se nějak osamostatnilo, když mu situace v domě otce nevyhovuje. Všichni jen využívají výhod, které u otce mají.

Tak kdo je tedy sobec? Otec, který celý svůj život obětoval svým dětem? I svůj partnerský život? Nebo jeho děti, které by stále něco chtěly, samy ale neudělaly nic proto, aby otci jeho situaci ulehčily?

Porovnání s něčím jiným.
Když byste naslouchali jen tomu, co říká jedno z dětí o svém otci, mohli byste si myslet, jaké je to dítě chudák. Když ale vidíte i situaci otce, už otce za sobce považovat nebudete.

Co je pravda?

Někteří lidé tvrdí, že bychom se neměli nechat omezovat časem, a to hlásají jako pravdu.

Porovnání s něčím jiným
Nyní si představte, že žijete zde na Zemi, kde se řídíme časem.
Představte si, že máte například nějakou poradnu nebo ordinaci a neměli byste žádný časový rozvrh.
Pak by se mohlo stát, že někteří lidé by trávili v ordinaci nepřiměřeně mnoho času a ti, kteří byli objednáni po nich, by čekali dlouhé hodiny, než přijdou na řadu.

Myslíte si, že je to z pohledu efektivity plánování času správné, a že by se to lidem kteří čekají na konzultaci nebo ošetření líbilo?

Otázku času i prostoru bychom měli vypustit ve chvíli, kdy se zamýšlíme nad životem a jeho hlubším smyslem, nad jeho směřováním, nad jeho budoucností (nebo na svým směřováním a nad svou budoucností). Nebo když chceme vypnout, relaxovat, meditovat atd. Nemůžeme ale čas vypustit při každodenním fungování v tomto světě.

Co je pravda?

Někteří rodiče nevedou své dítě k žádné důslednosti, k žádným návykům jako je zdravení druhých lidí, čištění zubů ráno i večer, převléknutí se ráno z pyžama do jiného oblečení, jezení u stolu, a ne na zemi nebo v posteli atd.

Porovnání s něčím jiným
Jiní rodiče učí své děti již od dětství určitým zásadám, které jsou pro život důležité: zdravit druhé lidi, plnit zodpovědně své povinnosti i úkoly, dbát na hygienu i stolování, chovat se slušně a kultivovaně, zacházet zodpovědně s penězi, přistupovat zodpovědně k sexu, jednat vždy čestně atd.

Kde je pravda v těchto příkladech? Kteří rodiče vychovávají své děti zodpovědněji?

Ve filmu Karate Kid je také mnoho pravd o životě.

Pravdy naleznete i v mnoha jiných filmech. Nyní mě ale napadl jen tento film.

Ve filmu hraje herec Jackie Chan, kterého mám velmi ráda.

Ve filmu hraje údržbáře pana Hana, který je zároveň i mistrem kung fu, což zjistí hoch, který se přistěhoval se svou matkou do Číny. Hoch se jmenuje Dre Parter, a herec Jackie Chan ho učí kung fu i přístupům k životu.

Jackie Chan chlapce učil základním životním návykům jako pověsit si bundu na věšák a nepohazovat ji po zemi, když se svléká, což Dre dělal, zeptat se, zda může vstoupit, když přichází k někomu do domu, učil ho, že kung fu není o násilí, ale o moudrosti a o schopnosti se násilí spíše vyhnout, učil ho, že kung fu je o všem, co v životě děláme, o tom, jak k životu přistupujeme, jak se chováme, jak s lidmi komunikujeme atd. To vše je kung fu. Nejen nějaké fyzické cvičení. A to samé by mělo platit pro jógu, meditace i jiné metody.

—————————————————————————————————————-

Proto se učte pravdu vidět, protože pokud se to nenaučíte, nikdy spravedlivě jednat nebudete.
A jak jsem již psala, abyste ji byli schopni vidět, budete u sebe muset rozvíjet kromě jiných kvalit i vyšší schopnosti vnímání.

Všichni duchovní mistři, kteří vedou lidi zde na Zemi, čerpají informace z těchto vyšších úrovní.

Nebo si myslíte, že duchovní mistři sdělují lidem jen nějaké své domněnky na základě svých fyzických smyslů, jimž se nedá věřit? Pokud by to tak bylo, pak by bylo zbytečné nějaké duchovní mistry hledat, protože by se mohlo stát, že byste mohli být moudřejší než oni.

Tohoto vyššího napojení může dosáhnout poctivou prací na sobě každý člověk. Je třeba na sobě jen pracovat, a vlastní povahu je třeba očišťovat od mnoha slabin i klamů.

Proto vždy dobře rozlišujte, z jaké úrovně vnímání působíte nejen vy sami, ale i lidé, kteří vám předávají nějaká moudra i nějaké učení. Pravda je vždy dosažitelná. Nevědomost lidí je ale na míle daleko též vidět.

Možná by nám všem více prospělo, kdybychom se mezi sebou přestali přít o to, co je pravda nebo kdo má větší pravdu, a učili se uvažovat spíš nad tím, jaké postoje jsou vyzrálejší a vedou k duchovním posunům nás všech i světa jako celku.

Pěkný den všem.
Miroslava Holoubková

Chcete se objednat?

Zobrazit mé knihy