Co je skutečná láska

Skutečná láska nejsou teorie, které čtete někde v knihách nebo na internetu. Není to ani typ červené knihovny, kterou čtou často některé ženy nebo dívky (tato literatura je zaměřená na romantické a sentimentální příběhy).

Skutečná láska znamená stát jeden při druhém i v dobách těžkých, a chovat se po celou dobu vztahu poctivě, slušně a láskyplně.

Ráda bych uvedla příklad našich rodičů, kteří spolu oslavili v červnu 2022 šedesát let společného života. Přečtěte si prosím celý příběh.

V mládí rodiče vychovávali nás tři děti, stavěli si dům, který si stavěli sami s pár zedníky, měli celý život hodně práce na zahradě o rozloze jeden a půl hektaru a oba při tom všem chodili do zaměstnání. Maminka měla vždy uvařeno, napečeno i uklizeno, při stavbě domu se hodně angažovala (stála často u míchačky a dělala přípravu zedníkům) atd. Tatínek rodinu vždy zabezpečil a staral se vzorně o vše, oč by se měl starat muž, který si pořídí ženu a děti.

Když byli rodiče starší, pomáhali obětavě nejen nám dětem se stavbou našich domů (hlavně tatínek), ale i svým rodičům na obou stranách, kteří již byli staří.

Nakonec přišlo i jejich vlastní stáří. Mamince bude 1. 5. 2023 81 let a tatínkovi bude v listopadu 2023 84 let. Řeklo by se, že člověk by měl mít v životě již klid a věřím, že i oni oba by si ho moc přáli. Představy jsou ale často jiné než realita.

V létě 2022 seděla maminka u sestry pod pergolou, a když se chtěla zvednout, ztratila náhle vědomí a padla do pnoucí růže za kterou byl ve skalce kámen. Maminka si zlomila obratel na páteři a v prosinci 2022 musela být operována, protože měla veliké bolesti a nemohla již vůbec chodit. Měsíc před tím měla jít na operaci s kyčlí kvůli které má též několik let veliké bolesti. Ta se ale musela zrušit, protože operace páteře byla akutnější. Po operaci maminka bohužel již nechodí, takže potřebuje neustálou péči ohledně stravy, hygieny, různých vyšetření aj.

Zde se opět ukázala skutečná láska mezi našimi rodiči, protože tatínek za maminkou jezdil dva měsíce každý den do nemocnice, kterou má půl hodiny cesty od domova, a i když jsme mu říkali ať si někdy odpočine, protože za maminkou jsme jezdili neustále střídavě i my sourozenci i dcera mé sestry, tatínek za maminkou stále denně jezdil v jakémkoli počasí.

Maminku jsme si vzali v polovině února 2023 z nemocnice domů. Aby ale mohla být doma, musela se kvůli tomu předělat v domě rodičů kompletně koupelna a dělaly se i jiné úpravy. Tatínek sám v 83 letech vyboural celou koupelnu včetně dlaždic a připravil vše pro zedníka, který dělal nové obklady, sprchu a další věci. Bohužel tatínek se musel doma i výrazně omezit v některých směrech. Večer si vždy rád lehl do vany, kde se vyhřál, protože pracuje celé dny venku za každého počasí, a když přicházel domů, byl vždy prochladlý. Vanu ale nyní nemá a musí se jen sprchovat. A musel oželet i další věci. Nemůže se již dívat v klidu na televizi, kterou si ve chvílích volna rád pustil, protože okolo maminky je neustále nějaký šrumec, maminku je třeba navíc každé tři hodiny převracet, aby neměla proleženiny atd. Ani slovem ale neprotestoval, přestože to pro něj jsou i budou velká omezení.

My děti rodičům též neustále pomáháme včetně dcery mé sestry, Míšy. Vaříme, pečeme, uklízíme, pereme, nakupujeme, pomáháme s mamkou atd. Vrátím se ale ještě k rodičům.

Když byli rodiče mladí, napsal tatínek na fotografii, kterou mamince věnoval, tato slova:
„Kdo jednou miluje, ten těžko zapomíná, a dívenku kterou miluje, mu nenahradí jiná.“ Marušce věnuje Jára.

Tento nádherný text hovoří za vše a manželství našich rodičů jen dokazuje, že láska mezi nimi byla opravdová, protože při sobě vždy stáli, vážili si jeden druhého a dokázali spolu překonat všechny překážky, které jim život do cesty postavil v mládí i ve vysokém věku. A za to si jich nesmírně vážíme.

A právě toto považuji za skutečnou lásku. Ne lichotivá slova ani to, když si dva partneři jen užívají a nic neřeší. Skutečnou lásku prověří až život prostřednictvím situací, které každému páru do cesty sesílá.

Přeji hodně skutečné lásky i Vám.
Miroslava Holoubková

 

Pokud byste si chtěli přečíst některé knihy, které již 25 let píšu, naleznete je na mém webu www.knihy-holoubkova.cz.

Pod odkazem knihy je jedna kniha zaměřená i na partnerské vztahy a na to, jak ke vztahu přistupovat i jak ho budovat, aby to nebylo jen povrchní soužití dvou bytostí, které žijí vedle sebe.

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz