Hledejte vždy příčiny toho, proč se něco děje


A proč byste to měli dělat? Protože nic jiného měnit nemůžete. Chcete-li se zbavit svých potíží (vztahových, zdravotních, pracovních, finančních i mnoha jiných), naučte se odhalovat příčiny a poté je odstraňte. Pak zmizí i vaše problémy.

Uvedu nějaké příklady z každodenního života.

 

Příklad č. 1

Jedna paní na facebook napsala, že je velmi unavená. Dodala, že se nemůže dokopat k práci i když vidí, co všechno by bylo třeba udělat. Raději by prý ležela a četla si.

Rad dostala okamžitě mnoho, aniž by kdo zkoumal, co může být příčinou její únavy. Někdo radil ať odpočívá, jiný ať si zatančí, další psal ať není líná a jde něco dělat, další radil ať sama sebe přesvědčí, že jí ta práce vlastně baví…

 

Má rada, kterou stále opakuji:

Je třeba hledat vždy příčinu a nepálit nikdy různé rady od boku.

a) Je třeba zamýšlet se nad tím, zda není příčinou její nechuti její lenost, kdy se jí možná nechce pracovat nikdy. Pokud by byla pravda toto, pak je třeba začít dělat něco se svou leností, a ne s únavou, protože lenost je zde příčinou.

b) Je také třeba zamýšlet se nad tím, zda únava je jen přechodná (pár hodin, pár dnů…). Pokud je člověk od přírody pracovitý a nastane tento stav, pak je třeba odpočívat a nenutit se do nějakých aktivit, protože únavou vám tělo samo naznačuje, že potřebuje vypnout. Člověk může být přetížený kvůli nějakému náporu, který měl v poslední době doma nebo v práci… Pokud byste u tohoto bodu člověku radili, aby ještě víc přidal a nevymlouval se na únavu, pak by to nebyla příliš moudrá rada. Takto radí jen lidé s povrchními přístupy. Bohužel lidé po příčinách často vůbec nepátrají. Uvažují takto: Jsi unavený? Tak buď odpočívej, nebo jsi líný a musíš přidat.

c) Pokud je člověk pracovitý, únava ale trvá delší dobu, je třeba zajít na nějaká vyšetření, aby se vyloučil zdravotní problém. Řeknete-li takovému člověku buď odpočívej nebo makej ještě víc, není to též vůbec moudré. Co kdyby byl tento člověk nemocný? Uvědomte si, že některé nemoci se projevují též únavou. Proto je třeba fyzickou nemoc různými vyšetřeními vyloučit.

d) Pokud člověk není fyzicky nemocný, je třeba zkoumat jeho myšlení, psychiku i konkrétní konání, protože příčina může být v těchto oblastech.

S tím vším člověku skvěle pomáhá psychoanalýza i astrologie. Díky těmto metodám se k odpovědím vždy dopracujete, pokud s nimi umíte pracovat. A věřte mi, že se těmto metodám může naučit každý. Člověk jen musí chtít věcem rozumět a při studiu těchto metod by měl být pečlivý. Astrologie člověku navíc vždy hned řekne, co se děje, v jaké oblasti se to děje, jak dlouho to bude trvat i co s tím máte dělat. Než se ale k těmto znalostem člověk dopracuje, musí astrologii dlouho a do hloubky studovat. Pak ale bude moci říct, že něco ví a něčemu skutečně dobře rozumí. K tomu samému vás dovede i psychoanalýza.

Pokud byste uměli naslouchat své intuici, i ta dává člověku vždy pravdivé odpovědi. Je třeba se jen naučit jí naslouchat.

 

Příklad č. 2

Celý svět se zabývá otázkou, co dělat s obrovským množstvím odpadu, které lidstvo produkuje. Přitom odpověď je naprosto jednoduchá. Je třeba výrobu čehokoli zredukovat, protože toho vyrábíme i konzumujeme moc. A je jedno jestli jde o hračky, oblečení, elektroniku, auta, jídlo nebo cokoli jiného. Čím víc toho budeme jako lidstvo potřebovat, tím víc bude různého odpadu přibývat, protože toho pak i vyhazujeme moc.

Dalším problémem je, že mnohé výrobky vydržely dříve dvacet, třicet i více let (lednice, pračky, mixéry, hračky i mnohé jiné věci). Dnes se vám vše rozsype za dva roky, nebo hned po konci záruky, nebo během týdne (různé hračky aj.). A to, co se musí vyhazovat, se samozřejmě i někde hromadí. Nebo si myslíte, že se to rozplyne někde samo v prachu Vesmíru?

 

Příklad č. 3

Lékaři se neustále diví, kolik lidí má zničený zrak. Podívejte se ale, z čeho lidé ty oči zničené mají. Když dnes čtete texty na mnoha výrobcích, tak je vůbec nepřečtete, protože jsou psané tak malými písmeny, že vyjde na stejno, kdyby tam vůbec nebyly. Lidé si ale kvůli tomu zrak dennodenně namáhají a tím pádem i ničí, protože nepřečtou nic (texty na obalech potravin, návody na obsluhu elektroniky, texty v některých knihách, popisy na čistících prostředcích včetně prášků na praní, různé smlouvy…). Přitom již před nějakou dobou vyšlo nařízení vyžadující určitou velikost písma na těchto výrobcích. Kdo to však dodržuje a kdo dodržování těchto předpisů kontroluje, aby to fungovalo?

Děti i dospělí navíc sedí od rána do večera u počítačů, televize, mobilů i tabletů, navštěvují technoparty, kde laserové paprsky oči silně ničí…

 

Příklad č. 4

Banky lidem dennodenně podsouvají různé půjčky, protože vědí, že dnešní společnost je silně konzumní a lidé chtějí vše, co vidí, a nejlépe hned. Vzápětí ale ve zprávách neustále vysílají, jak je společnost zadlužená a různé firmy lidem nabízejí pomoc s oddlužením.

 

Proto stále tvrdím, že životu vůbec nerozumíme, protože neřešíme příčiny a snažíme se podchytit jen následky, což je vždy špatně. Nebo hlásáme jen samé vzletné teorie, vyšší moudra ale nedokážeme přenést do každodenního života.

 

Pokud byste si chtěli přečíst některé mé knihy, ráda vám je pošlu.

Hodně štěstí všem.

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz