Najděte odvahu jít si v oblasti povolání za svými sny

Já jsem za svými vizemi šla a ani jednou jsem nezalitovala, že jsem se na dráhu samostatného povolání vydala. Sama na sebe pracuji již 24 let. Vydat se na cestu samostatného povolání je jedna věc. Druhá věc ale je, na této cestě vydržet a uspět. Abyste uspěli, budete se muset naučit mnoha dovednostem, které vám úspěch zaručí. Nemyslím tím odborné znalosti. Dobré odborné znalosti by měly být naprostou samozřejmostí. Proto je třeba je neustále rozvíjet a neustále se ve zvolené oblasti vzdělávat. Pak je zde ale mnoho dalších schopností, které bude třeba zvládnout. Některé z nich můžete mít dobře rozvinuté, některé méně a některé vůbec. Proto nyní některé zmíním.

Chcete-li pracovat sami na sebe a chcete-li uspět, měli byste velmi dobře zvládat organizaci svého času, a ne aby s vaším časem manipulovali druzí. Budou-li váš čas řídit druzí nebo budete-li se díky rozvrhu svého času dostávat do stresů, nebo naopak nebudete stíhat nic, pak tuto schopnost dobře neovládáte a budete se muset naučit s vlastním časem lépe zacházet. Jak pracovat se svým časem vysvětluji v knize „O svém životě si rozhodujeme sami“.

Dále se budete muset naučit zacházet dobře s penězi. Budete se muset naučit si o peníze říci bez pocitů viny. Budete se muset naučit ocenit zdravě svůj čas, své služby i své zboží, pokud nějaké prodáváte. Budete se muset naučit nastavit pravidla placení tak, abyste nebyli kvůli platbám ze strany druhých neustále ve stresu kvůli tomu, že vám neplatí, nebo platí pozdě. Jak jsem to vyřešila já, se dočtete v knize, kterou zmíním níže, a díky tomu nemám s platbami jediný problém. Budete se také muset naučit vést si účetnictví a mít v něm naprostý pořádek. Pokud vám účetnictví někdo vede, nemůžete mu slepě věřit, ale budete muset občas jeho práci zkontrolovat, abyste se časem nedivili, kam vaše peníze mizí. V knize popisuji situace, jak dopadli lidé, kteří toto brali na lehkou váhu. K oblasti peněz je toho více, co se budete muset naučit zvládat.

Dále byste se měli obklopovat jen takovými lidmi, na které je stoprocentní spolehnutí a nikdy vás nezklamali. Takoví lidé nedělají v práci chyby, co řeknou, to splní, práci odevzdávají včas, a ne na poslední chvíli, jejich práce je bez chyb, nikdy neintrikují za vašimi zády, jsou dochvilní, jsou naprosto spolehliví… Když jsem kdysi já začínala spolupracovat s lidmi, které jsem ke své práci potřebovala, jakmile jsem u někoho zjistila, že tyto předpoklady nesplňuje, okamžitě jsem s ním spolupráci ukončila a nevadilo mi, že si budu muset hledat někoho jiného. Dnes spolupracuji jen s lidmi, na které se mohu stoprocentně spolehnout a to vždy. Takové spolupracovníky si ale musí člověk cíleně hledat.

Chcete-li pracovat sami na sebe, naučte se spoléhat ve všem hlavně na sebe a učte se poradit si s jakoukoli situací, která nastane. Úkoly i různá vyřizování můžete přenechat jen takovým lidem, o nichž jsem psala výše. Pokud takovými lidmi obklopeni nejste, měli byste si vše ohlídat i vyřídit sami.

Neměli byste se také nikdy bát lidí, které ke své práci potřebujete a myslíte si, že určují pravidla oni. Má-li spolupráce fungovat, musí tito lidé pochopit, že se sebou nenecháte zametat, že si nebudou diktovat jen to, co chtějí oni, aniž by brali ohledy i na vás. I já jsem zažila situace, kdy mi lidé, které jsem potřebovala, dávali najevo, že se mnou nebudou vůbec diskutovat aj. Protože jsem se jich ale nebála, dávala jsem naopak já najevo jim, že buď spolu budeme jednat s úctou a budeme vést diskusi, kdy i já vyjádřím své představy, nebo půjdu o dům dál a budu si hledat někoho jiného. Nechovala jsem se nikdy jako chudinka, která na všechno kývne. Nikdy jsem se ale nechovala ani povýšeně. Povýšené a arogantní postoje nemám ráda. Proto k nim nesklouzávám ani sama, ani je nikomu netrpím, i kdyby to byl president. Vždy usiluji sebevědomě o rozumnou domluvu a vzájemný respekt. A buď se domluvíme, nebo ne. V tomto bodě jsem si musela udělat pořádek hlavně s tiskárnami, ale i s jinými lidmi.

Na cestě za úspěchem je důležitá i bezmezná trpělivost. Pokud jste si opravdu zvolili ten správný směr, nemělo by vás odradit naprosto nic (Různá období, kdy budete žít z koruny do koruny, ani to, kdy vám lidé budou závidět, škodit nebo házet klacky pod nohy. Nemělo by vás odradit ani to, že druzí jsou stále někde vidět a vy ne, že se o nich píše a o vás ne. Nemělo by vás odradit ani to, když vás všichni opustí, i ti nejbližší, a vy budete mít pocit, že jste na všechno sami.) Tím vším jsem si také prošla, takže vím moc dobře o čem píšu. Přesto jdu po této cestě již 24 let a vidím, co všechno jsem za ty roky dokázala i vykonala.

Dalším velmi důležitým předpokladem jsou velmi dobré komunikační schopnosti, které je třeba rozvíjet. Ne ve smyslu, jak lidi co nejlépe obalamutit, ale ve smyslu moudrého, promyšleného a poctivého jednání za všech okolností.

Neustále upozorňuji i na to, že je třeba naučit se mít vše zdokumentované, buď písemně nebo nahrávkou, zvlášť pokud jde o různá důležitá jednání, protože všude kolem nás se pohybuje velké množství nezodpovědných i nepoctivých lidí, a pokud nebudete mít alespoň nějaký důkaz, budete mít smůlu.

Pokud byste se na takovou cestu chtěli vydat, pomůže vám v tom hodně kniha „Volba a rozvoj povolání“, protože je toho mnoho, co bude třeba zvládnout. Knihu seženete jen na mém webu.

Kniha není psaná jen pro lidi, kteří se chtějí vydat nebo již vydali cestou samostatného podnikání. Pomůže také mnoha lidem zaměstnaným, kteří v knize naleznou mnoho rad, jak se bránit proti nadřízeným, jak se nenechat využívat kolegy ani nikým jiným i mnohé jiné informace.

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz