Oblast práce (povolání) – Rady, které se vám mohou hodit (1. díl)


Pracovní záležitosti řeší každý z nás. A protože je to téma, které řešíme naprosto všichni, poskytnu vám k tomuto tématu nějaké užitečné rady na základě vlastní 25. leté praxe při budování mého povolání. Hodně zkušeností mi dala i práce s mými klienty. Pokud vás článek zaujme, napíšu další díly. Proto jsem k tomuto článku dala dodatek 1. díl, abyste neměli pocit, že budete číst v dalších dílech to samé. Nyní přejdu k povídání o tomto tématu.

 

Hlava nebo srdce?

Jednou z důležitých zásad je, abyste vždy vyvažovali rozum srdcem.

Budete-li uvažovat jen hlavou, bude vás zajímat jen to, abyste si našli práci, kde budete hodně vydělávat, nebo kde budete mít možnost být slavní, známí… Nebo si budete hledat práci jen proto, abyste měli někde pracovní i finanční jistoty atd. Nebude vás ale rozhodně zajímat to, jaké dopady budou mít vaše volby na vás, na druhé i na celek zvaný lidská společnost. Budete jen rádi, že máte své jisté a ostatní vás zajímat nebude.

Srdce vás naopak vede k tomu, abyste si přiznali, co by vás doopravdy hluboce bavilo i naplňovalo i jaká činnost by dávala vašemu životu hlubší smysl. Srdce vás vede také k tomu, abyste ve svých volbách mysleli i na to, jak svou činností prospějete světu ve kterém žijete.

Nepleťte si také touhy srdce s povrchním nadšením, které přináší vždy jen problémy. Podívejte se jen, kolik lidí se vrhlo vlivem povrchního nadšení do podnikání nebo do finančních rizik a poté zkrachovali. Povrchní nadšení vede vždy jen do potíží.   

 

Svobodné povolání nebo zaměstnanecký poměr? 

Dříve nebo později se budete muset rozhodnout, zda budete chtít pracovat sami na sebe, nebo zvolíte raději pozici zaměstnance.

Pokud se rozhodnete pracovat sami na sebe (tuto variantu jsem si zvolila před 25 lety i já), budete muset vyhodnotit spoustu dalších údajů, které vám napoví, zda na to budete opravdu mít nebo ne. Některé body nyní zmíním.

1. Rozhodnete-li se pracovat sami na sebe, neměli byste nikdy přemýšlet zbrkle, ale měli byste vše velmi rozvážně a dobře vyhodnocovat. Pozor ale na pravý opak. Přílišná váhavost, kdy nebudete schopni dělat žádná rozhodnutí, není klad, ale slabina. Přílišná váhavost může být vaším povahovým rysem již od narození. Nebo jste k ní mohli sklouznout na základě předchozích selhání, kdy se nyní bojíte udělat jakékoli zásadnější rozhodnutí. Nebo vás mohli rodiče v dětství od všeho odrazovat a vy na základě toho dnes nejste schopni se pro něco jednoznačně rozhodnout.

2. Chcete-li pracovat sami na sebe, musíte být schopni rozhodovat se sami a neměli byste být nikdy nikým snadno ovlivnitelní ani příliš závislí na radách druhých. Poradit se občas s někým není špatné, pokud chcete s někým rozumným probrat své plány. Být ale na radách druhých stále závislý při každém rozhodnutí je již slabost.

3. Mělo by být na vás vždy a za všech okolností naprosté spolehnutí a poctivost by měla být u vás též naprostou samozřejmostí.

4. Neměli byste nikdy utíkat od problémů, a ať nastane cokoli, měli byste se tomu umět postavit čelem.

5. Měli byste si umět velmi dobře organizovat každodenní čas v práci i v soukromí. Rozlítanost, kdy děláte spoustu činností, nikdy k ničemu nevede. Tím jen obrovsky tříštíte svou energii.

6. Měli byste si umět říct bez pocitů viny o peníze a měli byste umět odhadnout, kde je zdravá míra v ceně, kterou nastavujete. Měli byste také s penězi velmi zodpovědně zacházet. Finanční kaskadéři i lidé snadno ovlivnitelní budou v této oblasti ve velkém nebezpečí, pokud tyto své postoje nezmění v postoje lepší.

7. Měli byste s lidmi jednat slušně a měli byste kvalitně a otevřeně komunikovat.

8. Měli byste být pracovití, a ne že budete pracovat jen občas, protože vlastní povolání je třeba budovat systematicky a trpělivě den co den.

9. Měli byste o své činnosti dávat vědět, protože okolní svět neví, že existujete ani co děláte.

10. Vyvarujte se také jakýchkoli přílišných závislostí na komkoli i čemkoli. Já jsem doslova odpůrce těchto závislostí, protože životní zkušenosti mi ukázaly, že na tom budete tratit pouze vy. Proto uznávám i pěstuji jen rovnocenné způsoby spolupráce, kdy já někomu platím za skutečné výsledky a za skutečně kvalitně odvedenou práci. Platit si například reklamy, když do nich cpete jen peníze a výsledky nevidíte žádné, jsou naprosto vyhozené peníze. Platit si něčí služby, když si od vás druhý vezme jen peníze, ale odevzdá naprosto odfláknutou práci, jsou také naprosto vyhozené peníze. A jedině praxí se naučíte rozeznávat co účinné je a co ne. V knize zmiňuji, které způsoby propagace jsou účinné a které jsou jen zbytečným vyhazováním peněz.

Pokud nebudete tyto postoje zvládat, nebo nebudete ochotni pracovat na tom, abyste své slabiny proměnili na postoje pozitivní, pak vám to, co nebudete zvládat, bude přinášet jen problémy, dokud to nenastavíte správněji. A na tom můžete pomalu pracovat den co den. Je to práce, která nikdy nekončí, a čím víc toho budete zvládat, tím lépe se vám bude žít.

 

Člověk, který se chce nechat raději někde zaměstnat, musí zvládat též mnoho předpokladů:

Některé body najdete i v předchozím výčtu. V této části zmíním ještě další.

1. Pokud se chcete nechat někde zaměstnat, vybírejte si oblasti, které vás alespoň trochu baví.

2. Když se o práci ucházíte, nebojte se vyjmenovat své přednosti i to, čím můžete být firmě přínosem. S ustrašeným přístupem moc nepochodíte a s přehnaně suverénním jednáním také ne. Zkušený zaměstnavatel oba postoje okamžitě odhalí a šanci vám nedá.

3. V zaměstnání jste často součástí týmu, který si většinou nemůžete vybírat (nadřízené ani kolegy). Proto hleďte vždy i na to, jaké je prostředí, ve kterém budete chtít pracovat včetně lidí s nimiž budete pracovat. Intuice vám hodně napoví, když se do daného prostředí půjdete podívat dříve, než se definitivně rozhodnete.

4. Před nástupem do zaměstnání vždy dobře vykomunikujte, jakou práci budete vykonávat, v jakém čase i za jaké peníze, a toto vše musí být předem písemně potvrzené.

5. Jste-li někde zaměstnaní, měli byste se umět i tam ozvat i prosadit, pokud se nebudou dít věci férovým způsobem. Pokud si jakékoli nepoctivosti necháte líbit, budete trpět. Proto je velmi důležitá i forma, jakou budete tyto záležitosti řešit. Když dobře neodhadnete, který postoj bude skutečně účinný, budete mít dál problémy.

6. I v zaměstnanecké poměru můžete růst, když se budete poctivě snažit. Růst přes postel, patolízalství (donášení, nezdravé pochlebování, podlézání) i jiné podobné způsoby reagování nepovažuji nikdy za správné volby. Možná porostete, ale za jakou cenu? Za cenu ztráty vlastní sebeúcty, cti i hrdosti.

Je toho mnoho, co je třeba pochopit, pokud chcete v zaměstnání uspět. Budete-li mít chuť, zkuste se zamyslet nad tím, zda byste některé své postoje mohli uchopit na základě těchto informací trochu jinak.

Na téma povolání jsem napsala knihu „Volba a rozvoj povolání“, kterou vám v případě zájmu ráda pošlu. Kniha vám poskytne mnoho informací, které vám pomohou budovat své povolání správně již od samotného začátku. Knihu seženete pouze na mém webu.

Ráda vám pomohu s oblastí práce i v osobní konzultaci, abyste mohli celou tuto oblast rychle nastavit správným směrem, který vám bude přinášet naplnění.

Hodně štěstí všem.
Miroslava Holoubkovázpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz