Organizace času


Řídíte si svůj čas kvalitně sami? Nebo s vaším časem manipulují neustále druzí a vy jejich představám jen nekontrolovaně podléháte (partnerům, dětem, rodičům, přátelům, zaměstnavatelům, klientům, úředníkům...)? Zkuste si na tyto otázky poctivě odpovědět. Pamatujte také na to, že okolí za špatnou organizaci vašeho času nemůže. Můžete si za ni vždy jen sami. Špatná organizace času přivádí člověka i do neustálého stresu, a to k životní radosti rozhodně nevede. Proto s vámi toto téma trochu rozeberu. 

První věc na kterou byste měli pamatovat je to, že v tomto světě má den jen 24 hodin a ne více. Proto musíte různé činnosti vměstnat do tohoto časového úseku.


Nyní se zklidněte, vezměte si sešit nebo plánovací kalendář a rozplánujte si svůj čas na období jednoho týdne tak, abyste měli čas pravidelně na tyto činnosti:
 

1. Čas na zaměstnání, pokud ho máte. Pokud ho nemáte, měli byste si ho začít cíleně v daném čase, kdy druzí pracují, hledat. Tato rada neplatí pro lidi skutečně nemocné, pro ženy na mateřské, pro seniory, pro studenty do věku cca dvaceti jedna let… Pro všechny ostatní však ano.
 

2. Čas na práci kolem svého bydlení i domácnosti. V tomto čase byste měli plnit povinnosti okolo svého bydlení.
 

3. Čas na partnera a děti, pokud rodinu máte a chcete si ji i nadále udržet.
 

4. Čas sami na sebe. Jak tento čas využijete, je jen na vás.
 

5. Čas na přípravu stravy i na klid při jídle.
 

6. Čas na pohyb i pobyt na čerstvém vzduchu, pokud nemáte tuto činnost zahrnutou v čase věnovanému sobě.


7. Čas na vzdělávání se v nějaké oblasti, pokud nemáte tuto činnost vsunutou do času věnovanému sobě. V čem se budete vzdělávat, je jen na vás. Podstatné je, aby vám to, co se budete učit, v životě k něčemu bylo.


8. Čas na večerní hygienu.
 

9. Čas na dostatečný spánek který zajistí, že budete odpočinutí a plni nových sil do druhého dne.
 

Jak si toto vše zařídíte, je jen na vás. Hlavně se nezačněte vymlouvat, že toto nejde a tamto nejde. Toto jsou důležité životní oblasti, které bychom neměli nikdy zanedbávat. 

Tyto zásady si dejte na lednici nebo na jiné viditelné místo a koncem každého dne si zkontrolujte, zda jste svůj čas těmto činnostem skutečně vyváženě věnovali. Takto to dělejte třeba dva měsíce bez jakýchkoli výmluv i výjimek. Také si všímejte toho, kterým oblastem věnujete extrémní množství času a které oblasti naopak zanedbáváte.

Po dvou měsících byste ale neměli s tím vším skončit. Tento čas jste měli pouze na to, abyste si toto vše vědomě hlídali a plně si to uvědomovali. Chcete-li se někam posouvat, měli byste tyto body zvládat správně celý život. Je třeba se k tomu jen donutit. Na tomto úkolu si také ověříte, zda jste důslední, zda v sobě máte rozvinutou sílu vůle, abyste se k něčemu donutili, zda tyto důležité hodnoty skutečně dodržujete…


Pokud máte u některých oblastí pocit, že vám na ně čas nezbývá, udělejte si následující úkol.

Poctivě si vyhodnoťte, kterým oblastem věnujete extrémní množství času, protože v těchto oblastech budete muset svou časovou angažovanost zkrátit, a ušetřený čas budete muset přesměrovat do oblastí, jimž čas nevěnujete vůbec. Například:

  • Budete muset věnovat méně času své práci, a více času sami sobě nebo své rodině.

  • Budete muset věnovat méně času svým milenkám i milencům, a více svým dětem i partnerům.

  • Budete muset věnovat méně času televizi nebo internetu, a více času vzdělávání, přemýšlení nebo pohybu.

  • Budete muset věnovat méně času svým kamarádům nebo telefonování s nimi, a více času své domácnosti.

  • Budete muset věnovat méně času různému povalování, a více času poctivému snažení v oblastech, které zanedbáváte.

  • Atd.

Jedině vědomým přesměrováním času z neužitečných činností nebo z činností, jimž věnujete času mnoho, můžete získat čas na činnosti, kde vám čas chybí.

Také vám doporučuji, aby si pořídili plánovací kalendář (ať jste podnikatelé nebo ne) a do něj si různé akce vědomě plánujte, abyste se nedostávali do častých časových stresů kvůli čemukoli. Když budete své aktivity vidět rozepsané na papíru, hned budete mít přehled o tom, kde máte ještě na něco prostor a kde by se vám mohlo začít něco nebezpečně hromadit, a to byste měli vždy včas podchytit, aby z toho nevznikly časem větší problémy, které byste již nemuseli zvládat.

 

Zajímá-li vás uspořádání svého života do hloubky, více se dočtete v knize "O svém životě si rozhodujeme sami."

A nejen v ní. Všechny mé knihy vedou k tomu, abychom vlastní život dobře podchytili v mnoha oblastech.

Mé knihy seženete pouze na mém webu, protože je od roku 2019 do prodeje již nikomu nedávám.

www.knihy-holoubkova.cz

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz