Osobní rozvoj – Víte, jak knihy správně studovat?

Je jedno jestli čtete knihy o výchově dětí, o partnerských vztazích, knihy o osobním rozvoji, knihy o léčení, knihy o astrologii, knihy o pěstování rostlin nebo o čemkoli jiném. Chcete-li skutečně něco pochopit, je naprosto zásadní, abyste při čtení dodržovali určitá pravidla.

Velkým problémem mnoha lidí ale dnes je, že hlubokému čtení ani hlubokému přemýšlení pozornost nevěnují, a vše jimi protéká jen na povrchu. Přesvědčuji se o tom dennodenně při práci s lidmi. Proto zmíním pár zásad, které je důležité při čtení jakékoli naučné knihy dodržovat.

 

1. Pokud chcete číst knihy, které vás mají něčemu naučit, snažte se mít vždy své vlastní a nepůjčujte si knihy nikdy od kamarádů, v knihovnách ani nikde jinde. Důvod je prostý. Do půjčených knih si nemůžete psát poznámky, nemůžete se k nim vracet, nemůžete po nich kdykoli sáhnout, když budete potřebovat nějakou odpověď nebo radu… Navíc naučné knihy se vám budou hodit neustále i opakovaně.

2. Pokud chcete oblast, kterou studujete, skutečně dobře pochopit, nečtěte knihy stylem, jako když čtete denní tisk. To je naprosto nesprávný přístup.

3. Každou knihu čtěte systematicky od začátku do konce a ne jen tam, kde vás něco zaujme. Systematickým čtením budete lépe chápat všechny souvislosti.

4. K různým kapitolám, odstavcům i jednotlivým větám se vracejte tak dlouho, dokud nepochopíte, jak je přesně myšleno to, co je tam psáno.

5. Někteří autoři píší stylem, kdy jejich díla jsou plná cizích, odborných a nesrozumitelných názvů, které chápání ztěžují. Já se naopak ve svých knihách snažím všem cizím i odborným názvům vyhýbat, protože zastávám názor, vše se dá vždy vyjádřit jednoduchým a srozumitelným jazykem. Pokud na nesrozumitelné knihy narazíte a některým slovům v nich nebudete rozumět, je nezbytné, abyste si každé slovo, kterému nebudete rozumět, vyhledali ve slovníku nebo na internetu, protože pokud si význam daného slova hned správně neobjasníte, přestanete rychle chápat význam všeho, co čtete. A takových slov bývá v některých knihách mnoho. Pokud to tak je, budete si muset objasnit význam všech slov, jimž nerozumíte. To ale studium i chápání výrazně zpomaluje. Proto se neznámým slovům ve svých knihách vyhýbám, a nahrazuji je vždy srozumitelnými názvy.
 

6. Když nějaké téma čtete, informace si převádějte na konkrétní situace ze života (vlastního života i života druhých). Měli byste si umět jasně představit, jak se to, co čtete, projevuje konkrétně v každodenní praxi.
 

7. Pokud to, co čtete, skutečně chápete, měli byste být schopni hovořit na dané téma sami, a to co jste četli byste měli umět popsat vlastními slovy a na mnoha konkrétních příkladech, z nichž lidé pochopí, že danému tématu skutečně rozumíte. Budete-li uvádět jen příklady, které jste četli v knize, není to známka toho, že jste dané téma skutečně dobře pochopili.

Zásad při studiu formou čtení knih existuje mnoho. Vypsala jsem jen některé, a vás poprosím, abyste zhodnotili, zda v těchto bodech neděláte sami nějaké chyby. Pokud zásady, které zde zmiňuji, správně uchopíte, vaše schopnost porozumění se výrazně zlepší.

Mé knihy zaměřené na osobní rozvoj a oblast astrologie si můžete prohlédnout pod odkazem knihy.

Pokud vás některá kniha zaujme, ráda vám ji pošlu.

 

Pěkný den všem.
Miroslava Holoubková


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz