Partnerské vztahy – Jak vybudujeme harmonický partnerský vztah.

Partnerské vztahy řeší snad každý z nás již od doby dospívání. Vybudovat kvalitní vztah, který by měl budoucnost, ale není vůbec snadné. Proto vám v tomto příspěvku poskytnu pár návodů, co rozvoji vašich vztahů pomůže.

Nejprve byste si měli vždy dobře ujasnit, co v životě sami za sebe chcete, i koho k sobě pro život chcete.

 

Dále byste si měli ujasnit, zda vůbec vážný vztah chcete. Vážný vztah znamená, že spolu partneři řeší každodenní situace i starosti, hospodaří spolu, pomáhají si a spolupracují spolu, a pokud to jde, snaží se spolu žít v jedné domácnosti.

Než začnete partnerské vztahy řešit, zamyslete se také nad tím, jaká je vaše povaha se všemi klady i slabinami, i nad tím, kterými svými postoji byste mohli vztah narušovat, nebo jimi škodit sobě i partnerovi, a opět se snažte nalézt pravdivé odpovědi. Na tyto dotazy si nedokážete odpovědět hned. Abyste si dokázali odpovědět pravdivě, budete o sobě muset hluboce přemýšlet. Nestačí ale nalézt jen správné odpovědi. Je také třeba začít se svými nesprávnými postoji něco dělat. Než si začnete jakéhokoli partnera hledat, měli byste si odpovědět na mnoho otázek, které zde nechci nyní jmenovat.

 

Při seznamování nebuďte unáhlení ani přehnaně nadšení a používejte neustále zdravé uvažování. City můžete dát do vztahu naplno až později. Mnoho vztahů zkrachovalo právě na tom, že na začátku partneři myšlení zcela vyřadili a nechali se ovlivnit jen vášní nebo vnějšími dojmy, a později se nestačili divit s kým to vztah navázali.


Jakmile s někým do vztahu vstoupíte, zapomeňte od té chvíle na jakékoli nevěry, lži i intriky. Chcete-li zmíněné  postoje praktikovat, pak do vážných vztahů raději nikdy nevstupujte a hledejte si k sobě partnery podobně založené, kterým bude jedno, že jim zahýbáte, protože oni vám budou dělat to samé. 


Chcete-li budovat nějaký vztah, uzavřete si nejprve všechny předchozí vztahy, abyste se k nim neustále nevraceli (vzpomínkami, myšlenkami, citově ani fyzicky). Musíte-li komunikovat s bývalým partnerem ohledně dětí, je to v pořádku. Některé postoje ale v pořádku již nejsou. Například to, když na bývalého partnera stále myslíte, když ho stále kontaktujete nebo se s ním dokonce scházíte. S těmito postoji nikdy nebudete do nového vztahu dávat to, co byste partnerovi dávat měli.


Ve vztahu se snažte kvalitně komunikovat i spolupracovat. Na toto téma je v knize, kterou zmiňuji na konci textu, zaměřeno dost stran knihy.


Partnerovi věnujte také nějaký čas a dávejte mu najevo svůj zájem, a nepřistupujte k němu nikdy jako k někomu, koho máte již jistého a není třeba se jím již zabývat. S tímto přístupem byste mohli také špatně dopadnout. 


Ve vztahu přemýšlejte průběžně nad tím, zda některými svými postoji vztah neničíte, to si vždy poctivě přiznejte a pracujte na tom, abyste tyto postoje ze svého jednání včas odstranili.


Při budování vztahu buďte trpěliví, protože vztah nebude vždy procházkou růžovým sadem a kvalitní vztah nevybudujete ze dne na den. Proto se trpělivosti učte, pokud vám tato vlastnost chybí. Trpělivostí ale nemyslím, že máte partnerovi tolerovat vážné charakterové chyby (nevěry, lži, agresivitu, dominanci, ovládání, zadlužování, neochotu pracovat, chorobnou žárlivost, útěky před problémy, využívání, alkoholismus...). Tyto i jiné podobné postoje budou vztah vždy vážně poškozovat a proto není možné takové jednání tolerovat. 


Učte se však tolerovat partnerovu rozdílnost i jeho přirozené potřeby i zvyky. A to se budete muset naučit jasně odlišovat od slabin, které byste naopak tolerovat neměli.


Vyhýbejte se naivnímu, povrchnímu i vychytralému uvažování, a učte se přemýšlet rozumně, poctivě a moudře. A tomu je třeba učit se neustále.


Když budete alespoň tyto zásady poctivě dodržovat, vaše vztahy se určitě zlepší.

Více informací se dočtete v knize Kvalitní partnerské vztahy. Knihu seženete pouze na mém webu. Kniha obsahuje velké množství užitečných informací, které vám s vašimi vztahy pomohou.


Přeji Vám hodně štěstí.
Miroslava Holoubková

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz