Partnerské vztahy – Toužíte po tom, aby s vámi partner trávil více času?

Lidé se občas ve vztazích dohadují kvůli tomu, že jeden z partnerů má pocit, že se mu druhý příliš nevěnuje (jemu nebo rodině). Někteří lidé ale nedokáží sdělit svůj požadavek partnerovi vhodným způsobem.

1. Někteří lidé podávají své požadavky formou výčitek, což druhý okamžitě vycítí, a pak nestojí ani o to, trávit čas s někým, kdo je podrážděný, uražený nebo naštvaný.

2. Někteří lidé partnerovi vůbec neříkají, že by s ním chtěli nějaký čas sdílet, a většinou argumentují tím, že by mu snad mělo samotnému dojít, že by se jim mohl také věnovat. Jenže ono mu to samotnému nedojde. Proto je třeba mu své přání vhodně a ve správný čas sdělit.

3. Někteří lidé argumentují tím, že mají svou hrdost a že se nebudou druhému neustále podbízet.

4. Někteří lidé používají různé finty, kde partnerovi naznačují, že když se jim věnovat nebude, budou trávit čas s někým jiným, nebo ho dokonce s někým jiným již tráví.

5. Některé ženy svým partnerům říkají, že když se jim věnovat nebudou, rozvedou se a partner neuvidí je ani děti. Jiné ženy vydírají sebevražednými pokusy a volí i jiné formy nátlaku.

6. Někteří lidé na vztah již rezignovali, a pokud od partnera neodešli, jen vedle něho přežívají, nijak se ve vztahu ale již neangažují.

Jenže žádný z těchto postojů k harmonickým vztahům ani ke klidu ve vztazích nevede. Proto je třeba s těmito postoji přestat a je třeba naučit se novým, vhodnějším přístupům.


Jeden z lepších přístupů je, učit se partnerovi otevřeně, mile, včas a bez jakéhokoli naštvání nebo rýpavých poznámek sdělovat, že byste s ním rádi něco podnikli, zda by si na to vyšetřil čas. Pokud o vás partner skutečně stojí, pokusí se zařídit si čas tak, abyste spolu společné chvíle trávili. Pokud ale partner není plánovací tip, těžko přijde sám s nějakým návrhem. Proto se budete muset naučit přicházet s návrhy sami.

Může se také stát, že přijde po vašem sdělení sám s nějakým návrhem, pokud by se mu váš návrh přiliš nelíbil. I to je dobré.

Rozhodně jsou obě tyto varianty mnohem lepší než přístupy, které jsem jmenovala u bodů jedna až šest.

Budete-li jednat správně a partner si přesto čas na děti ani na vás neudělá, pak je opravdu třeba zamýšlet se vážně nad tím, zda rodinu i vztah doopravdy chce. Měli byste ale vždy hodnotit spravedlivě, protože nemůžete například očekávat, když partner živí celou rodinu a máte hypotéky nebo jiné závazky, že vám bude k dispizici kdykoli si vzpomenete. To by nebylo moc spravedlivé. Pokud si ale na vás čas neudělá nikdy a na své koníčky má čas vždy, to již o něčem vypovídá.  


Mnoho dalších důležitých rad i návodů týkajících se partnerských vztahů naleznete v knize Kvalitní partnerské vztahy.

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz