Poznejte dobře sami sebe

Tento text je z knihy "Poznejte dobře sami sebe", kterou seženete pouze na mém webu.

Dobré sebepoznání by mělo být jedním z prioritních zájmů každého z nás, protože člověku pomůže dát si celý život do pořádku, pokud ovšem bude dotyčná osoba s tím, co se o sobě dozví, dál správně pracovat. Někteří lidé se o dobré sebepoznání ale vůbec nezajímají, a donutí je k tomu až životní problémy, které mají kvůli některým svým postojům. Někteří lidé obcházejí jen různé poradce i věštce, kdy očekávají jen předpovědi bez jakéhokoli zájmu se sebou něco dělat. A bohužel ani škola a ani rodina mladé lidi k dobrému sebepoznání nevede. Kdyby učitelé i rodiče děti k dobrému sebepoznání vedli, tak by děti již na základní škole jasně věděly co v životě chtějí v oblasti povolání, vztahů, koníčků i v jiných oblastech života, znaly by dobře své klady i slabiny a věděly by co s nimi mohou dělat, znaly by skutečné životní hodnoty a nehonily by se jen za povrchnostmi a mnohé další. To se však neděje ani ve školách ani v rodinách.

Ani mě rodiče v dětství nevedli k tomu, abych sama sebe dobře znala. Proto jsem s tímto zkoumáním začala sama ve svých 26 letech. Dnes je mi 57 let a životními zkušenostmi jsem jednoznačně přesvědčená o tom, že vlastní sebezkoumání je to nejlepší, co můžete zvolit, protože tento přístup dá člověku mnohem větší sílu, než když spoléhá jen na druhé. Spoléháte-li na druhé, může se stát, že vám budou o vaší povaze i o tom, kam se v životě nasměrovat říkat nepravdy, a pokud o sobě nebudete přemýšlet alespoň trochu sami, můžete těmto lidem uvěřit a vlivem toho můžete jít nesprávnou cestou a dělat i nesprávná rozhodnutí. Nepomůže vám ani to, když vám někdo sdělí jen holá fakta, aniž by vám vysvětlil na příkladech z vašeho života, jak je vaše jednání provázané s tím, co se vám děje. A už vůbec vám nepomohou lidé, kteří vám budou jen pochlebovat, aby si vaši přízeň udrželi.

Chcete-li se dobře poznat, budete muset začít zkoumat svou povahu, která se skládá z myšlení, komunikace, emocí i konkrétních činů. A právě na těchto oblastech budete muset poctivě pracovat, budete-li se chtít skutečně někam posouvat, protože naše postoje v těchto oblastech mají na náš osud i vývoj naprosto zásadní vliv. A nejen na náš vlastní osud.

Každou tuto oblast můžete rozdělit na klady, bloky i slabiny, a toto vše budete muset umět u jednotlivých oblastí naprosto přesně rozeznávat. Nestačí ale jen to. Také se budete muset naučit s tím vším správně pracovat.

Proto jsem pro všechny hledající, kteří na sobě chtějí skutečně poctivě pracovat napsala před několika lety knihu "Poznejte dobře sami sebe", která vám se sebepoznáním i s tím, jak se svou povahou pracovat, hodně pomůže.  

Na tuto knihu navazuje kniha "Jak správně analyzovat", která vaše sebepoznání ještě víc prohloubí. Proto doporučuji číst obě tyto knihy hned po sobě.

Zajímáte-li se o sebepoznání i seberozvoj opravdu cíleně, můžete si přečíst i tyto knihy o seberozvoji. Tyto knihy vám budou velkým přínosem, budete-li je skutečně pečlivě číst a zásadami v nich se poctivě řídit. Budete-li mít o tyto knihy zájem, ráda vám je pošlu.

 

Přeji Vám hodně štěstí.
Miroslava Holoubková

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz