Proč vším neustále nesmyslně plýtváme? Proč se přesouvá náš zájem od hloubky k povrchnosti?

Plýtvání je jedna ze známek neznalosti zdravé míry, a když se kolem sebe podíváte, zjistíte, že plýtváme naprosto vším a všude.

Potraviny: Domácnosti i obchody nakupují obrovské množství potravin, které nevyužijí, a neustále se tyto potraviny vyhazují. Výrobci také chrlí na všechny strany obrovské množství toho, co vyrobí, nemohou to ale nikdy plně prodat, protože je všeho nadbytek. Navíc svět mezi sebou nespolupracuje. Svět mezi sebou neustále jen soupeří a předhání se v tom, čí výrobky se budou kupovat.

Obuv, oblečení: Výrobci obuvi i oblečení chrlí také neustále obrovské množství tohoto zboží. Když si ale potřebujete něco kvalitního koupit, narážíte všude jen na veteš a kvalitní věci musíte dlouho hledat. Nebo jsou kvalitní věci tak předražené, že si je nemohou lidé s normálními příjmy nikdy koupit. Navíc všichni máme doma obrovské množství oblečení i obuvi, které vůbec nenosíme, a jen se nám válí tyto věci ve skříních. Přesto nakupujeme oblečení i obuv stále další a další.

Knihy: Knihy dnes lidé téměř nečtou, protože je zajímají víc povrchnosti než kvalitní vzdělání. Přesto výrobci knih vypouštějí do světa dennodenně obrovské množství literatury, která se jen hromadí (ve skladech, v knihkupectvích i jinde), a smutné je na tom i to, že obsah mnoha knih nemá často hloubku ani žádnou kvalitu.

Filmy a pohádky: Když si pustíte filmy nebo pohádky z dob, kdy se točily filmy: Babička, Pyšná princezna, Prstýnek, Řeka čaruje, Jak dostat tatínka do polepšovny, film Želary i jiné krásné filmy, zasáhne vás jejich děj hluboce u srdce. Když si pustíte dnešní filmy i pohádky, jsou to filmy často jen o zabíjení nebo násilí, nebo je děj filmů i pohádek trapný, nebo jsou to jen příběhy každodenního života, které vidíme všude kolem sebe. Hloubku ale naleznete jen zřídka v čem.

Voda: Všichni si myslíme, že vody je na planetě Zemi nevyčerpatelné množství a tak nepřemýšlíme nad tím, jak s ní zacházíme. Znám klienty, kteří si neváhají napustit ráno i večer tři plné vany vody hned po sobě, kde relaxují, a když jim voda vystydne, vanu vypustí a napustí si znovu plnou vanu horké vody. Já doma nevylévám ani vodu z hrnku, kterou nedopiji, a zalévám touto vodou květiny. Schvaluji také nápad dělat na zahradách záchytné nádrže dešťové vody, protože to je jeden z dobrých nápadů, které politici měli. Tuto nádrž máme na zahradě také a pořídili jsme si ji již před lety. Naučme se proto šetřit vodou všichni. Opravdu jí není na planetě nekonečné množství, a až jednou dojde, zahyneme všichni.
 

Vybavení bytů i zahrad: Podívali jste se někdy ve svých bytech, domech i na zahradách, kolik zbytečné veteše všude máte? Přitom nikdy jste si těchto věcí ani nevšimli. Stačí, když si důkladně projdete jednu jedinou místnost a hned uvidíte, kolik věcí jste nikdy nepoužili. Když si tyto věci převedete na peníze, hned uvidíte, jak i s penězi neustále nesmyslně plýtváme.

Lékárničky do aut: Lékárničky v autech musíme měnit od jisté doby všichni po dvou letech, a když to neuděláme, hrozí nám vysoké pokuty. Přitom většina lidí obsah lékárničky nikdy nepoužila a při výměně se starší obsah jen válí doma, pokud ho lidé nevyhodí, což je opět známka obrovského plýtvání. Zdá se vám toto nařízení praktické? Mně rozhodně ne, a podle mne je to nařízení naprosto nesmyslné.

A víte, proč se nic z toho viditelně nemění? Protože nás nic z toho do hloubky nezajímá. Pouze o všem mluvíme, na mnohé nedostatky upozorňujeme, to ale nikdy nic nevyřeší. Je třeba především konat, a jsou nezbytné viditelné kroky od každého z nás.

O zákonu rovnováhy (zákon zdravé míry), i o mnoha jiných zásadách důležitých pro kvalitní žití píši v knize „O svém životě si rozhodujeme sami“. Přečtěte si někdy tuto knihu pozorně. Zjistíte, kolik pravd i užitečných rad pro život v ní najdete.


www.knihy-holoubkova.cz

 

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz