Psychoanalýza


Text z knihy "Jak správně analyzovat", kterou seženete pouze na mém webu.

Co je psychoanalýza a na jakých principech funguje

Psychoanalýza patří mezi různé schopnosti naší mysli a může se jí naučit snadno každý. Pomůže vám vyznat se dobře ve vlastní povaze, ve vašich vztazích, pomůže vám se životním nasměrováním ve všech oblastech života, pomůže vám vyznat se v oblasti peněz, ve vlastních nemocech i v jiných směrech. Na základě zjištěných informací se pak stanovují nejvhodnější kroky (opatření), která bude muset člověk učinit, protože pouhé získání správných informací nestačí k tomu, aby se různé situace skutečně vyřešily a člověk se ze svých potíží skutečně dostal.

Pokud se analyzovat nenaučíte, budete donekonečna závislí na názorech i radách druhých lidí, kteří vás mohou vědomě či nevědomě vést nesprávným směrem.

 

Co psychoanalýza není

Když si jakoukoli situaci pouze vybavíte a hovoříte o ní (takzvané vyprávění něčeho). Tento přístup vede pouze k tomu, že si nějakou situaci oživíte, a z toho, co se vám stalo, se vypovídáte. Tímto přístupem ale nikdy žádnou situaci nepochopíte ani nenaleznete její řešení.

Na jakém principu je psychoanalýza postavená

Psychoanalýza je postavená na správně položených otázkách, v nichž musí být systém a řád a jichž musí být položeno mnoho!!!, a na pravdivých odpovědích, které člověka dovedou k uvědomění, na základě něhož pak může činit nějaké kroky. Dokud člověk nemá ve věcech jasno, stojí na místě a nikam se nehne, protože se bojí jakkoli rozhodovat i jednat. Nebo dělá unáhlená a nedomyšlená rozhodnutí, jimiž si způsobuje další problémy, takže vlastně vůbec nic nevyřešil a další problémy si způsobil.

Analyzovat můžeme v duchu i nahlas.

Mnozí lidé mají s analyzováním problém. Proto se také ve svém životě, sami v sobě ani v životních situacích, které je potkávají, neorientují, a tím pádem ani nevědí, jak mají různé situace nejlépe řešit.

Proč neumíme správně analyzovat?

Jedním z důvodů, proč neumíme správně analyzovat, je naše nechuť přemýšlet vlastní hlavou a navíc do hloubky. Často nemáme ani zájem se správné analýze naučit. Přitom se analyzování může naučit jakýkoli člověk, který je ochoten alespoň trochu samostatně přemýšlet.

Psychologové nemají též zájem lidi správnému přemýšlení naučit, protože potřebují, aby na nich byli lidé se svými problémy závislí. Zkuste si také pravdivě odpovědět, kolik let jste chodili na různá psychologická sezení, než jste se vůbec k něčemu zásadnímu dopracovali a někam posunuli. Pokud vás psycholog neposlal rovnou na psychiatrii, kde vám dali antidepresiva na uklidnění, protože vám nedokázal s vašimi banálními problémy poradit. 

Já však nehodlám pěstovat další závislé lidi. Proto vedu lidi vždy k tomu, aby si uměli se životem poradit sami a stali se tak skutečně silnými osobnostmi. A schopnost kvalitní analýzy je jedna z cest, která samostatnosti učí.

Dalším z důvodů, proč neumíme správně analyzovat, je naše zapomnětlivost, vlivem níž ztrácíme rychle přehled o tom, co jsme chtěli řešit, co jsme se chtěli dozvědět nebo k čemu jsme se chtěli dopracovat. Proto je dobré si pořadí otázek i odpovědí někam zapisovat.

Další chybou při analýze je, že si občas neradi přiznáváme, jak se věci doopravdy mají, a vlivem toho si buď vědomě, nebo nevědomě nesprávně odpovídáme. Jenže na lžích se nedá nikdy stavět, protože dovedou člověka vždy jen k dalšímu rozčarování a zklamání, ke spokojenému životu však nikoli.

Často také nevíme, jak a v jakém pořadí si máme otázky pokládat, a které otázky jsou účinné a které naprosto zbytečné. Položíte-li si na začátku analýzy otázku: „Jak mám situaci řešit“? nebo „Jak se mám rozhodnout“?, již zde děláte chybu, protože tyto otázky si můžete položit až na konci analýzy, když máte situaci, kterou analyzujete, důkladně zhodnocenou.

Mnozí lidé nejsou u analýzy trpěliví a často si myslí, že stačí položit si tři nebo čtyři otázky, z nichž dělají důležité závěry. Tento postup je úplně špatný, protože správná analýza vyžaduje doslova „pitvání“ se v problému, které musí mít navíc určitý systém (řád), až se vám nakonec ukáže jasné řešení samo. Je to, jako byste rozebírali vadný motor na jednotlivé součásti a pak ho zase skládali pomalu dohromady.

Chyb v analýze děláme mnoho. Nemohu je zde ale všechny vypisovat.

Chcete-li se naučit kvalitně analyzovat, nabízím vám ke studiu knihu s názvem Jak správně analyzovat, která vás analýzu velmi dobře naučí. Budete-li mít o tuto knihu zájem, ráda vám ji pošlu. Psychoanalýze se věnuji již 30 let.

www.knihy-holoubkova.cz

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz