Reflux jícnu

Trápí vás reflux jícnu? Pokud ano, přečtěte si tento článek, který vám může pomoci. Tento problém jsem měla i já, a nakonec jsem se ze všeho dostala.

Co je reflux jícnu

Reflux jícnu je onemocnění, při kterém dochází k proniknutí většího množství žaludečního obsahu do jícnu, což způsobuje potíže s jícnem, nebo poškození sliznice jícnu.

Vrací se vám často žaludeční obsah zpět do jícnu?
Pálí vás žáha?
Špatně se vám polyká?
Máte pocit, jako byste měli v krku knedlík?
Trpíte chrapotem?
Cítíte bolest na hrudníku?
Trpíte opakovanými záněty hrtanu?
Cítíte sucho v krku?
Cítíte bolest v uších?
Trápí vás zápach z úst?

Trpíte-li alespoň některými z těchto příznaků, může být příčinou vašich potíží refluxní choroba jícnu.

U mě se tento problém projevil tím, že jsem stále pokašlávala a zhrubl mi kvůli tomu i hlas, měla jsem stále pocit, že mi něco visí v krku (nějaké hleny), v krku mě stále jakoby něco šimralo a hůře se mi polykalo. Občas jsem měla hrdlo i jakoby sevřené. Měla jsem i hodně nafouknuté břicho v oblasti žaludku, což mi též vadilo. Nafouknuté břicho jsem si spojovala s přechodem, později jsem ale zjistila, že to byl následek špatného trávení.

Tento problém mě trápil celý rok 2017 a víc a víc se zhoršoval.  

Léky na chrapot nic neřešily, tak jsem přemluvila svou obvodní lékařku ať mě pošle na důkladnější vyšetření, kde mi na gastroskopii zjistili, že mám zánět žaludku, jícnu i dvanácterníku.

Nasadili mi léky (Emaneru a Kinito). Můj stav se ale ani po půl roce nelepšil, tak mi léky změnili a dali mi (Nolplazu a Itoprid). Paní doktorka na gastroskopii mi také řekla, že ty léky budu muset užívat celý život a že reflux nejde vyléčit, což pro mě byla informace naprosto nepřijatelná, a kdykoli podobné informace slyším, vždy se to ve mně vnitřně vzepře a začnu podnikat takové kroky, aby dopadlo vše jinak.

Proto jsem začala sama pátrat po tom co dělat a co ne, aby se má situace vyřešila, a jakmile jsem sehnala dostatek informací, začala jsem se jimi důsledně řídit. Poznámka: Na internetu je mnoho informací. Když ale začnete hledat rady na nějaký konkrétní problém, zjistíte, že všude jsou jen reklamy na prodej různých produktů, nebo blbosti o ničem, ucelené informace co dělat a co ne ale nikde nenajdete, což mě osobně hodně vadí a vždy vadilo.

Nyní konkrétně vyjmenuji, co všechno jsem začala dělat jinak.

První, co jsem učinila bylo to, že jsem začala pátrat po tom, co jsem dělala špatně v oblasti psychických reakcí. Reflux jícnu není jen záležitost životosprávy. Většina zdravotních potíží má prvopočátek v naší mysli, psychice i v přístupech k životu a fyzická nemoc je už jen následkem těchto nesprávných postojů. Žaludek i trávení souvisí hodně s psychikou. A protože se analýze věnuji téměř 30 let, uvědomila jsem si, že jsem se psychicky (před tím, než jsem reflux dostala) dva roky hodně trápila kvůli dvěma nepovedeným operacím, které mi lékaři zkazili, a právě to byl začátek mých problémů. Když jsem si uvědomila s čím mé potíže se žaludkem i jícnem souvisí, okamžitě jsem začala dostávat vlastní psychiku pod vědomou kontrolu, protože jsem nechtěla, aby se můj problém ještě víc zhoršil, a uvědomila jsem si i to, že mé zdraví je pro mě přednější než trápení, jemuž jsem podléhala.

Zároveň jsem od ledna 2018 radikálně změnila životosprávu, protože na zásady zdravějšího stravování jsem příliš nedbala. Poznámka: Jakmile jsem změnila životosprávu, zhubla jsem během měsíce deset kilo, mé nafouklé břicho zmizelo a výrazně se zlepšilo i mé vylučování. Od té doby si tuto váhu stále držím, i když přísné dodržování životosprávy jsem již opustila po nalezení i zvládnutí psychické příčiny. Co jsem začala jíst a co jsem naopak vyřadila, popíšu níže.

Uvědomovala jsem si také, že když jsem se dva roky stresovala kvůli nepovedeným operacím, nemohu očekávat, že se ze všeho dostanu hned. Mým cílem ale bylo dostat se z toho. Proto jsem si hlídala vše, co by mohlo můj problém zhoršovat. Hlídala jsem si svou psychiku, své myšlení i způsoby komunikace, kde jsem nalezla též problém, a přechodně i tu stravu.

Komunikaci i oblast myšlení jsem zmínila v předchozí větě proto, protože pokud se fyzický problém objeví i v krku (chrapot, pokašlávání, špatné polykání...), je třeba hledat příčinu i ve vlastní mysli i komunikaci, ať již si něco myslíte jen v duchu, nebo to projevujete nahlas.   

Přestala jsem také brát sama od sebe všechny léky, které mi lékaři na žaludek předepsali. Měla jsem totiž pocit, že příčiny vůbec neléčí. Tak proč bych se jimi měla cpát.

V textech níže vám poskytnu nějaké informace, které vám částečně uleví, budete-li se jimi řídit.
Nikdy ale nezapomínejte zároveň pracovat i se svou myslí i psychikou a se všemi nesprávnými postoji v těchto oblastech.

 

RADY PRO VÁS – týkají se pouze stravování

Čemu se vyhněte

Vyřaďte úplně bílý i hnědý cukr. Já kupuji kokosový cukr, který je chuťově skvělý. Je též hnědý. Dávám si ho ale jen jednou týdně do cara.

Vyhněte se všem kynutým věcem. Potíže s refluxem výrazně zhoršují.

Vyřaďte veškeré čerstvé pečivo (chléb, rohlíky…). Pečivo jezte den staré.

Přestaňte pít kávu a nahraďte ji třeba nápojem Karo. Pokud se bez kávy neobejdete, nepijte ji ráno na lačno. Nedělá to žaludku vůbec dobře.

Vyřaďte nebo výrazně omezte ostrá koření i pochutiny: pepř, mletou papriku, nové koření, kari, chilli, polévkové koření, česnek, cibuli, ostré hořčice…

Přestaňte pít víno!!! Také kolu, tonic i jiné bublinkové nápoje.

Vyhněte se všemu ledovému (zmrzlinám, ledovým nápojům…).

Vyřaďte chipsy, hranolky...

Vyřaďte mléko i mléčné výrobky!!! Můžete jen zakysanou smetanu nebo kefíry. Mléčné výrobky jsou silně zásadité a žaludek je kyselý a jejich konzumací začne být o to víc kyselý. Navíc silně zahleňují a jsou i nositeli zánětů.

Vyřaďte čokoládu i kakao. Navíc sladkosti konzumované na lačný žaludek ničí silně i slinivku.

Vyřaďte ředkvičky, papriky, kapustu… (nadýmají, a žaludek je těžce tráví).

Vyřaďte luštěniny (hrách, čočku, fazole i sójové boby). Luštěniny jsou zdraví prospěšné. Při žaludečních potížích ale není dobré je jíst, dokud se žaludek neuzdraví.

Vyřaďte co nejvíce tučná jídla a vše smažené!!! Pro žaludek je to nesmírná zátěž.

Omezte těžce stravitelné maso, a uzené maso i uzeniny vyřaďte úplně!!!
Vyřaďte také konzervy, škvarky…, omezte výrazně sádlo i jiné tuky…

Vyřaďte plísňové i aromatické sýry.

Vyřaďte všechno kyselé ovoce (pomeranče, mandarinky grepy, ananas aj.) Citróny můžete, i když jsou kyselé.

Večer nejezte vůbec.

Pokud můžete, vyřaďte i léky na žaludek. Nemusíte to udělat hned. Udělejte ve svém životě změny, které jsem popsala, a až se budete cítit na vysazení léků, vysaďte je. 


Co naopak začněte dělat

Naučte se jíst pravidelně 3x-4x denně a mezi jídly nic jiného nezobejte!!! Hlavně snídejte před sedmou hodinou ráno, protože od sedmi do devíti hodin pracuje žaludek, a může tak to, co jste snědli, efektivně zpracovat.

Zařaďte do jídelníčku co nejvíce zeleniny (syrové, dušené, vařené v páře...). Jezte špenát, brokolici, mrkev...

Dejte se co nejdříve psychicky dohromady a uvědomte si, že žádné trápení ani rozčilování nestojí za ztrátu vašeho zdraví.

Pijte ovocné i zeleninové šťávy (mrkev + řepa + špenát) upravují vnitřní prostředí a léčí záněty, jezte jablečné přesnídávky… Pijte dostatek vody každý den. Z piv je na žaludek dobré pouze pivo Plzeň 12°, pokud si pivo musíte dát. Pijte bylinkové čaje (i čaje přímo na žaludek). S bylinkovými čaji ale buďte opatrní, protože i nesprávný výběr bylin může začít škodit. V tomto směru se raději s někým poraďte.

Ovoce jezte s mírou, protože v žaludku kvasí, a jezte ho jen dopoledne.

Naložte si domácí kysané zelí, a až se naleží (cca po 4 týdnech) jezte ho. Je na léčení žaludku skvělé. A nejen na žaludek. Pomáhá i na vyprazdňování střev. Nejezte ale kupované kysané zelí, protože obsahuje ocet a ten není na problémy se žaludkem dobrý.

Jezte více ovesné vločky i jáhly. Já si dělám od té doby buď jáhlovou nebo ovesnou kaši téměř denně ke snídani v různých obměnách. Jáhlová i ovesná kaše je skvělá, protože je šlemovitá, a to žaludek potřebuje. Navíc jáhly i ovesné vločky pomáhají dobré funkci střev i vylučování. Nějaké recepty Vám poskytnu ke konci příspěvku.

Lněné semínko nebo lněný olej jezte denně. Je na žaludek i vylučování skvělé.
Já si ho vždy melu, protože umleté mi chutná více. Umleté semínko musíte ale rychle zkonzumovat, protože rychle žlukne a ztrácí výživné látky. Proto si ho nikdy nemelte do zásoby, ani si nekupujte v obchodě mletá lněná semínka. Já si rozmixuji denně 2 lžíce semínka a ta sním v různých směsích.

Vařte si čiré polévkové vývary ze zeleniny i z masa. Také krémové polévky (cuketovou, dýňovou i jiné…). Polévky jsem si dělala často, protože je mám ráda.

Jezte jídla z rýže, brambory i bramborovou kaši, vše ale málo mastěte.


Poznámka:
Žaludek by měl být pokryt jemnou hlenovitou hmotou, která ho chrání od kyselin, a když toto nefunguje, vznikají problémy. Hlenovitý povrch žaludku se obnovuje právě když je žaludek prázdný (při hladu). Proto odborníci doporučují jíst 3x denně (nebo pravidelně po 4 hodinách) a nic mezi tím. Večer jezte nejpozději kolem 17. až 18. hodiny (mělo by to být naposledy tři hodiny před tím, než jdete spát). A nepřejídejte se ani během dne!!! Neuškodí také pravidelné půsty, klidně jeden den v týdnu, kdy pijete jen zeleninové šťávy nebo vodu. Nebo si dejte jen čistý zeleninový vývar.

 

Dva dobré recepty na snídani:

1. Uvařím si jáhly (jáhly musíte před vařením propláchnout vařící vodou, jinak mají takovou divnou příchuť). Vařené jáhly smíchám s jedním nastrouhaným jablkem, s nastrouhanou syrovou mrkví (množství si dejte dle chuti), rozinkami a trochou medu, a nakonec vše zaliji lehce rozpuštěným máslem.

2. Uvařím si kaši z ovesných vloček, které jsem měla předem namočené ve vodě. Vločky na pánvi jen lehce podlévám vodou (ne mlékem, protože mléko na reflux vůbec nemůžete), přidám k nim po chvilce jedno jablko nastrouhané na hrubém struhadle a namočené rozinky a chvíli míchám, dokud vločky nezměknou. Dám na talíř, po stranách si dám zakysanou smetanu (ale jen občas), posypu vše umletým lněným semínkem, přidám džem doma dělaný (většinou jahodový) a toto vše konzumuji. Je to skvělé. Kdo chce, může si povrch lehce pokapat medem. Nebo můžete jíst jen vločky s těmi jablky a ostatní můžete vynechat.

Poznámka: Vločky kupujte v Penny (takový modrý pytlík), nebo v Globusu (vyrobeny pro Globus). Šumavské nejsou kvalitní.


Další jednoduché recepty

1. Uvařte si rýži a do ní zamíchejte čerstvý špenát opečený krátce na olivovém oleji + nakonec osolte. Místo špenátu můžete takto opéct pórek na kolečka. Obě varianty jsou výborné. Špenát, pórek i olivový olej tu rýži krásně zvláční a nemáte pocit, že se tou rýží zadusíte tím, jak je suchá. Mně osobně chutná nejvíce rýže Sahara foods PHKA MALIS RICE JASMINE RICE. Z olivových olejů mám nejraději extra panenský olivový olej lisovaný za studena od firmy Kreolis. Je výborný a jiný již nekupuji. To samé se týká té rýže.

2. Uvařte si brokolici v páře a jezte ji s bramborovou kaší. Je s tou kaší výborná. Do kaše jsem si dávala máslo.

3. Mrkev nakrájenou na kolečka můžete podusit nebo uvařit v páře, a ke konci můžete přidat trochu másla. Mrkev moc nerozduste. Můžete ji jíst samotnou nebo s kaší. Hlavně ji nedělejte na cibuli. Já jsem si k dušení přidávala hřebíček a lehce soli.

Receptů je mnoho. Tyto recepty uvádím, abyste v začátcích přechodu na jinou stravu nezemřeli hlady, protože ani já jsem zpočátku nevěděla co vařit, aby to bylo alespoň trochu chutné. Než jsem reflux jícnu dostala, vařila jsem převážně stará česká jídla, která mému manželovi nejvíce chutnají (omáčky, domácí knedlíky, buchty...).

Pokud máte potíže s refluxem jícnu, snad vám tyto informace pro začátek nějak pomohou. Mně trvalo téměř rok, než jsem se ze všeho plně dostala a věřím, že kdybych tyto změny neudělala, prala bych se s tímto problémem ještě dnes.

A hlavně nikdy nevěřte sdělení lékařů, že reflux nejde vyléčit. Víte, kolika lidem lékaři řekli, že nebudou mít nikdy děti a oni je pak měli? Víte, kolika lidem lékaři řekli, že se nevyléčí z rakoviny i z jiných nemocí a oni se nakonec vyléčili? Atd. Je to o tom, čemu budete věřit doopravdy vy, co pro vyléčení sami uděláte a zda budou vaše nové postoje skutečně správné.

Pokud byste nedokázali sami odhalit, jaké vaše postoje v mysli i psychice udržují váš reflux aktivní, ráda vám pomohu v mé psychologické poradně formou konzultace. Práci s psychikou i s oblastí myšlení se věnuji již 32 let. Pracuji přes skype nebo telefon.

 

Přeji vám brzké uzdravení. 
Miroslava Holoubková


www.knihy-holoubkova.cz
 

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz