Reflux jícnu


Trápí vás reflux jícnu? Pokud ano, přečtěte si tento článek, který vám může pomoci.
Tento problém jsem měla i já, a nakonec jsem se ze všeho dostala.


Co je reflux jícnu

Refluxní choroba jícnu je onemocnění, při kterém dochází k proniknutí většího množství žaludečního obsahu do jícnu, což způsobuje potíže s jícnem, nebo poškození sliznice jícnu.

Vrací se vám často žaludeční obsah zpět do jícnu?
Pálí vás žáha?
Špatně se vám polyká?
Máte pocit, jako byste měli v krku knedlík?
Trpíte chrapotem?
Cítíte bolest na hrudníku?
Trpíte opakovanými záněty hrtanu?
Cítíte sucho v krku?
Cítíte bolest v uších?
Trápí vás zápach z úst?

Trpíte-li alespoň některými z těchto příznaků, může být příčinou vašich potíží refluxní choroba jícnu.

U mě se tento problém projevil obtížným polykáním a výrazným chrapotem a měla jsem pocit, jako bych měla stále nějakou překážku v krku, která mi bránila ve volném polykání.

Tento problém mě trápil celý rok 2017. Často jsem pokašlávala, protože mě stále něco škrábalo v krku, a tento problém se víc a víc zhoršoval. Také se mi těžce polykalo a měla jsem pocit, že mi v krku stále něco překáží. Občas jsem měla hrdlo i jakoby sevřené. Můj hlas byl hrubší a měla jsem i šíleně nafouknuté břicho, což mi též vadilo. Nafouknuté břicho jsem si spojovala s přechodem, později jsem ale zjistila, že to byl následek právě špatného trávení.

Léky na chrapot nic neřešily, tak jsem přemluvila svou obvodní lékařku ať mě pošle na důkladnější vyšetření, kde mi na gastroskopii zjistili, že mám zánět žaludku, jícnu i dvanácterníku.

Nasadili mi léky (Emaneru a Kinito). Můj stav se ale ani po půl roce nelepšil, tak mi léky změnili a dali mi (Nolplazu a Itoprid). Paní doktorka na gastroskopii mi také řekla, že ty léky budu muset užívat celý život, což pro mě byla informace naprosto nepřijatelná, a kdykoli podobné informace slyším, vždy se to ve mně vnitřně vzepře a začnu podnikat takové kroky, aby dopadlo vše jinak.

Proto jsem začala sama pátrat po tom co dělat a co ne, aby se má situace vyřešila, a jakmile jsem sehnala dostatek informací, začala jsem se jimi důsledně řídit. Poznámka: Na internetu je mnoho informací. Když ale začnete hledat rady na nějaký konkrétní problém, zjistíte, že všude jsou jen reklamy na prodej různých produktů, nebo blbosti o ničem, ucelené informace co dělat a co ne ale nikde nenajdete, což mě osobně hodně vadí a vždy vadilo.

Nyní konkrétně vyjmenuji, co všechno jsem začala dělat jinak.

První, co jsem učinila bylo to, že jsem začala sama pátrat po tom, co jsem dělala špatně v oblasti psychických reakcí, protože reflux jícnu není jen záležitost životosprávy. Žaludek i trávení souvisí vždy také s psychikou. A protože se analýze věnuji téměř 30 let, uvědomila jsem si, že jsem se psychicky (před tím, než jsem reflux dostala) dva roky hodně trápila kvůli dvěma nepovedeným operacím, které mi lékaři zkazili, a právě to byl začátek mých problémů. Když jsem si uvědomila s čím mé potíže se žaludkem i jícnem souvisí, okamžitě jsem začala dostávat vlastní psychiku pod vědomou kontrolu, protože jsem nechtěla, aby se můj problém ještě víc zhoršil, a uvědomila jsem si i to, že mé zdraví je pro mě přednější než trápení, jemuž jsem podléhala.

Zároveň jsem od ledna 2018 radikálně změnila životosprávu, protože na zásady zdravějšího stravování jsem příliš nedbala. Poznámka: Jakmile jsem změnila životosprávu, zhubla jsem během měsíce deset kilo, mé nafouklé břicho zmizelo a výrazně se zlepšilo i mé vylučování. Od té doby si tuto váhu stále držím. Co jsem začala jíst a co jsem naopak vyřadila, popíšu níže.

Uvědomovala jsem si také, že když jsem se dva roky stresovala kvůli nepovedeným operacím, nemohu očekávat, že se ze všeho dostanu hned. Mým cílem ale bylo dostat se z toho, a proto jsem si hlídala vše, co by mohlo můj problém zhoršovat.

Přestala jsem také brát sama od sebe všechny léky, které mi lékaři na žaludek předepsali. Měla jsem totiž pocit, že příčiny vůbec neléčí. Tak proč bych se jimi měla cpát.

Nyní poskytnu i vám nějaké informace, které vám pomohou, budete-li se jimi řídit.


RADY PRO VÁS

Čemu se vyhněte

Vyřaďte úplně bílý i hnědý cukr. Já kupuji kokosový cukr, který je chuťově skvělý. Je též hnědý. Dávám si ho ale jen jednou týdně do cara.

Vyhněte se všem kynutým věcem. Potíže s refluxem výrazně zhoršují.

Vyřaďte veškeré čerstvé pečivo (chléb, rohlíky…). Pečivo jezte den staré.

Přestaňte pít kávu a nahraďte ji třeba nápojem Karo. Pokud se bez kávy neobejdete, nepijte ji ráno na lačno. Nedělá to žaludku vůbec dobře.

Vyřaďte nebo výrazně omezte ostrá koření i pochutiny: pepř, mletou papriku, nové koření, kari, chilli, polévkové koření, česnek, cibuli, ostré hořčice…

Přestaňte pít víno!!! Také kolu, tonic i jiné bublinkové nápoje.

Vyhněte se všemu ledovému (zmrzlinám, ledovým nápojům…).

Vyřaďte chipsy, hranolky...

Vyřaďte mléko i mléčné výrobky!!! Můžete jen zakysanou smetanu nebo kefíry. Mléčné výrobky jsou silně zásadité a žaludek je kyselý a jejich konzumací začne být o to víc kyselý. Navíc silně zahleňují a jsou i nositeli zánětů.

Vyřaďte čokoládu i kakao. Navíc sladkosti konzumované na lačný žaludek ničí silně i slinivku.

Vyřaďte ředkvičky, papriky, kapustu… (nadýmají, a žaludek je těžce tráví).

Vyřaďte luštěniny (hrách, čočku, fazole i sójové boby). Luštěniny jsou zdraví prospěšné. Při žaludečních potížích ale není dobré je jíst, dokud se žaludek neuzdraví.

Vyřaďte co nejvíce tučná jídla a vše smažené!!! Pro žaludek je to nesmírná zátěž.

Omezte těžce stravitelné maso, a uzené maso i uzeniny vyřaďte úplně!!!
Vyřaďte také konzervy, škvarky…, omezte výrazně sádlo i jiné tuky…

Vyřaďte plísňové i aromatické sýry.

Vyřaďte všechno kyselé ovoce (pomeranče, mandarinky grepy, ananas aj.) Citróny můžete, i když jsou kyselé.

Večer nejezte vůbec.

Pokud můžete, vyřaďte i léky na žaludek. Já jsem byla žete


Co naopak začněte dělat

Naučte se jíst pravidelně 3x-4x denně, a mezi jídly nic jiného nezobejte!!! Hlavně snídejte před sedmou hodinou ráno, protože od sedmi do devíti hodin pracuje žaludek, a může tak to, co jste snědli, efektivně zpracovat.

Zařaďte do jídelníčku co nejvíce zeleniny (syrové, dušené, vařené v páře...). Jezte špenát, vařenou brokolici (je výborná s bramborovou kaší i s brambory)...

Dejte se co nejdříve psychicky dohromady a uvědomte si, že žádné trápení ani rozčilování nestojí za ztrátu vašeho zdraví.

Pijte ovocné i zeleninové šťávy (mrkev + řepa + špenát) upravují vnitřní prostředí a léčí záněty, jezte jablečné přesnídávky… Pijte dostatek vody každý den. Z piv je na žaludek dobré pouze pivo Plzeň 12°, pokud si pivo musíte dát. Pijte bylinkové čaje (i čaje přímo na žaludek). S bylinkovými čaji ale musíte být opatrní, protože i nesprávný výběr bylin může začít škodit. V tomto směru se raději s někým poraďte.

Ovoce jezte s mírou, protože v žaludku kvasí, a jezte ho jen dopoledne.

Naložte si domácí kysané zelí, a až se naleží (cca po 4 týdnech) jezte ho. Je na léčení žaludku skvělé. A nejen na žaludek. Pomáhá i na vyprazdňování střev. Nejezte ale kupované kysané zelí, protože obsahuje ocet a ten není na problémy se žaludkem dobrý.

Jezte více ovesné vločky i jáhly. Já si dělám od té doby buď jáhlovou nebo ovesnou kaši téměř denně ke snídani v různých obměnách. Jáhlová i ovesná kaše je skvělá, protože je šlemovitá, a to žaludek potřebuje. Navíc jáhly i ovesné vločky pomáhají dobré funkci střev i vylučování.

Poskytuji dva dobré recepty:
1. Uvařím si jáhly (jáhly musíte před vařením propláchnout vařící vodou, jinak mají takovou divnou příchuť). Vařené jáhly smíchám s jedním nastrouhaným jablkem, s nastrouhanou syrovou mrkví (množství si dejte dle chuti), rozinkami a trochou medu, a nakonec vše zaliji lehce rozpuštěným máslem.

2. Uvařím si kaši z ovesných vloček, které jsem měla předem namočené ve vodě. Vločky na pánvi jen lehce podlévám vodou (ne mlékem, protože mléko na reflux vůbec nemůžete), přidám k nim po chvilce jedno jablko nastrouhané na hrubém struhadle a namočené rozinky a chvíli míchám, dokud vločky nezměknou. Dám na talíř, po stranách si dám zakysanou smetanu (ale jen občas), posypu vše umletým lněným semínkem, přidám vedle džem doma dělaná (většinou jahodový) a toto vše konzumuji. Je to skvělé. Kdo chce, může si povrch lehce pokapat medem.

Poznámka: Vločky kupujte v Penny (takový modrý pytlík), nebo Globusu (vyrobeny pro Globus). Šumavské nejsou kvalitní.

Lněné semínko nebo lněný olej jezte denně. Je na žaludek i vylučování skvělé.
Já si ho vždy melu, protože umleté mi chutná více. Umleté semínko musíte ale rychle zkonzumovat, protože rychle žlukne a ztrácí výživné látky. Proto si ho nikdy nemelte do zásoby, ani si nekupujte v obchodě mletá lněná semínka. Já si rozmixuji denně 2 lžíce semínka a ta sním v různých směsích.

Vařte si čiré polévkové vývary ze zeleniny i z masa. Také krémové polévky (cuketovou, dýňovou i jiné…).

Jezte jídla z rýže, brambory i bramborovou kaši, vše ale málo mastěte.

Poznámka: Žaludek by měl být pokryt jemnou hlenovitou hmotou, která ho chrání od kyselin, a když toto nefunguje, vznikají problémy. Hlenovitý povrch žaludku se obnovuje právě když je žaludek prázdný (při hladu). Proto odborníci doporučují jíst 3x denně (nebo pravidelně po 4 hodinách) a nic mezi tím. Večer jezte nejpozději kolem 17. až 18. hodiny (mělo by to být naposledy tři hodiny před tím, než jdete spát). A nepřejídejte se ani během dne!!! Neuškodí také pravidelné půsty, klidně jeden den v týdnu, kdy pijete jen zeleninové šťávy nebo vodu. Nebo si dejte jen čistý zeleninový vývar.

Pokud máte potíže s refluxem, snad vám tyto informace pro začátek nějak pomohou. Mně trvalo téměř rok, než jsem se ze všeho plně dostala a věřím, že kdybych tyto změny neudělala, prala bych se s tímto problémem ještě dnes.

Miroslava Holoubková


www.knihy-holoubkova.cz
 

 


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz