Dokážete o své zdraví pečovat sami?

Velké množství lidí řeší nemalé zdravotní problémy v oblasti mentální, psychické, fyzické i duchovní, a všichni tito lidé se chtějí uzdravit.
Dokážete o své zdraví pečovat sami?

Bohužel ne všichni přistupují k uzdravení vyspěle.

Hodně lidí hledá jen jednoduché cesty uzdravení, kde by se nemuseli sami nijak snažit. Mnozí hledají řešení v antidepresivech. Jiní v různých předpovědích nebo v pouhém utěšování. Další lidé očekávají, že terapeut nebo někdo jiný vyřeší jejich problémy za ně. Tyto postoje ale k vyléčení nikdy nevedou, protože o své zdraví máme pečovat především sami.

Proč máme o své zdraví pečovat sami

Protože to není povinnost ani psychologů, ani lékařů ani nikoho jiného, ale pouze a jen nás samotných. Stejně jako se musíme učit přistupovat zodpovědně k povinnostem doma i v povolání, ke vztahům, k penězům, k sexualitě, k výchově dětí i jiným směrům, platí to samé i u péče o vlastní zdraví.

Pokud vám bude někdo pomáhat a vy na sobě nebudete měnit nic, bude jeho snaha zbytečná a účinek jeho vlivu bude působit jen krátkou dobu. Až energie působení druhé osoby vyprchá, budete opět tam, kde jste byli předtím.

Proto jedině vlastním úsilím a vlastní změnou postojů můžete něco zásadně změnit. Ne pilulkami, zaříkáváním, věštbami ani ničím jiným. Abyste ale mohli něco měnit, musíte nejprve porozumět tomu, co vaše potíže skutečně způsobilo.

Vždy je třeba hledat pouze ve vlastních postojích v oblasti myšlení, komunikace, emocionálních reakcí i konkrétních činech. Vím, o čem píšu, protože lidem pomáhám s jejich životy již 26 let. Bohužel velké množství lidí nedokáže ve svých postojích příčiny nalézt. Proto vyhledávají pomoc druhých.

V knize O svém životě si rozhodujeme sami jsem již před 26 lety napsala:
Svět nabízí nespočetné množství léčebných metod, léků nebo produktů, které slibují zaručené zdraví, lidé jsou přesto stále nemocní (v psychice, mysli, fyzickém těle i v duši). Zřejmě recept na uzdravení v těchto metodách ani přípravcích nebude a budeme ho muset hledat jinde (ve změně myšlení, psychiky, životního stylu i jednání).

V této knize i v jiných mých knihách naleznete velké množství důležitých informací, které vám pomohou pochopit, jak život funguje i jak je třeba se k němu stavět, abyste něčeho opravdu dosáhli (nejen v oblasti zdraví), ale ve všech oblastech života.

Dáváte stále přednost tomu, když o vašem životě i zdraví rozhoduje někdo jiný?

Pokud ano, je to vaše volba a vyvracet vám ji nebudu. Jen se zkuste zamyslet nad tím, kolik jste již utratili peněz za všechny ty terapie, kolik času jste promrhali čekáním na různá vyšetření nebo v různých poradnách, kde jste čekali opakovaně hodinu i dvě než jste přišli na řadu, kolik benzínu jste projezdili, kolik jste již utratili za všechny ty léky, které jste spolykali… Také se zamyslete nad tím, kolik času vám různí lékaři i terapeuti skutečně při jedné návštěvě věnovali a co vám tyto konzultace skutečně daly.

A stalo se vám opakovaně, že vám lékaři říkali, že se určitého problému nikdy nezbavíte, abyste pak zjistili, že neměli pravdu?

  • Pracovala jsem s mnoha lidmi, jimž lékaři říkali, že nebudou mít nikdy děti, a oni je pak měli.
  • Pracovala jsem s mnoha lidmi, jimž lékaři říkali, že se z rakoviny neuzdraví, a oni se uzdravili.
  • Pracovala jsem s mnoha lidmi, jimž lékaři říkali, že reflux jícnu, dna i jiné nemoci nejdou vyléčit, a tito lidé se z těchto nemocí uzdravili. I já jsem se refluxu zbavila sama.

Proto se zamyslete nad tím, zda chcete dál dávat přednost tomu, že o vašem osudu i zdraví budou rozhodovat jiní, nebo zda si i tom všem začnete rozhodovat konečně sami. Tím nemyslím, že máte pomoc druhých odmítat. Myslím tím pouze to, že prioritně byste se měli snažit vy sami dát svůj život do pořádku, a druzí lidé by vám měli být jen jakýmisi průvodci, pokud nevíte, jak na to.


Ráda vám kdykoli pomohu i já v mé psychologické poradně, kde se zabývám všemi oblastmi života včetně péče o vlastní zdraví.


Přeji vám hodně štěstí.
Miroslava Holoubková

www.knihy-holoubkova.cz

Chcete se objednat?

Zobrazit mé knihy