Co je karma
Karma je přirozený důsledek našich myšlenek, slov, emocí i činů, které jsme vykonali v tomto životě i v životech minulých.
Sami si utváříme neustále svými myšlenkami, slovy, emocemi, rozhodnutími i konkrétními činy vlastní život, a jsme bezvýhradně odpovědni za vše, co se v něm děje a bude dít i v budoucnu. Každou minutu, každým okamžikem si vytváříme svými postoji to, co se buď hned nebo za nějaký čas projeví v našem vlastním životě jako skutečnost, jako osud.
Většinou si tuto provázanost svého jednání a toho, co se nám děje, neuvědomujeme. Navíc nevěříme ani tomu, že by na náš život mohly mít naše myšlenky, slova, emoce i činy nějaký zásadní vliv. A často nevěříme ani tomu, že jsme již někdy žili a budeme žít i dále, až opustíme tento svět. Proto si také nelámeme hlavu s tím, co zde po sobě zanecháváme.
Jenže vše, co jsme vykonali i způsobili, se nám vrátí dříve nebo později beze zbytku zpátky. Nikdo se nemůže následkům svých činů vyhnout, protože zákon karmy je spravedlivý. Je to zákon, který udržuje vše v rovnováze.
Následky svých činů nemusíme pocítit hned. Někdy cítíme následky svého jednání až po mnoha letech, a někdy až v dalších zrozeních. Karmu si můžeme tvořit jak pozitivní (pokud byly a jsou i nadále naše činy pozitivní), tak negativní (pokud byly naše činy negativní, a pokračujeme v nich i nyní).
Uvedu tři příklady z mnoha:
Příklad 1
Kamarádka vám svede manžela a provdá se za něj. Udělala něco, co z pohledu vyšší duchovní morálky není správné. Po mnoha letech svede jiná žena jejího manžela. Tím se karma vyrovná ještě v tomto životě, aby si uvědomila, co sama kdysi způsobila i jak se přitom člověk cítí.
I v desateru je jasně psáno toto:
Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po jeho ženě (tím je myšleno i muži) ani po ničem, co patří tvému bližnímu.
Lidi však desatero nezajímá, ani ho neznají. Proto jeho zásady donekonečna porušují.
Příklad 2
V tomto životě jste nezodpovědní v přístupu k sexualitě, a kvůli tomu chodíte stále na potraty. V dalším životě se vám může stát, že děti nebudete moci mít, když jste si daru života nevážili. Vy si jen nebudete uvědomovat, že je to pouze následek vašeho chování v minulosti, protože si minulost nepamatujete. To ale neznamená, že neexistuje. Pokud budete mít štěstí, střípky minulosti se vám v pravý čas vždy ukáží, abyste si mohli svůj současný stav s minulostí propojit a lépe se vyrovnat se stavem, ve kterém se právě nacházíte. Pak již nebudete nikdy bědovat nad nespravedlivým osudem, protože pochopíte, že vše jste si způsobili svými postoji sami. Vše ale můžete začít měnit lepším směrem, když budete chtít, když budete vědět, jak na to, a budete správné postoje důsledně dodržovat.
Příklad 3
Nebo se podívejte, co dělají lidé se svými životy nyní, v současném zrození.
Příklady máte všude kolem sebe.
- Někteří lidé neustále hazardují se svými životy při sportu, na silnicích i jinde.
- Někteří své životy předčasně ukončují, místo aby se učili vypořádat se vyspěle s tím, co se jim děje, ať je to cokoli.
- A co je ještě horší, někteří lidé zabíjejí druhé lidi ve válkách, někteří zabíjejí pro peníze, moc nebo z pomsty, matky i otcové zabíjejí z různých důvodů své děti atd. Takové jednání je neomluvitelné, ať k němu lidi vedlo cokoli. Přesto ho vidíme dennodenně všude kolem sebe.
Přitom v desateru je jasně psáno jako jedno z přikázáních toto: Nebudeš vraždit!
Proto všichni, kdo takto jednají, ponesou za toto své jednání v budoucnu následky. A ponesou je i ti, kdo takto přímo nejednali, ale takové jednání schvalovali i podporovali.
Jak si tvořit lepší osud
Chcete-li si začít tvořit lepší osud, nejen pro sebe, ale i pro svět jako celek, budete muset začít poctivě pracovat na proměně mnoha svých postojů v oblasti myšlení, vzdělávání, komunikace, emocionálních reakcí i konkrétních činů.
Až to začnete skutečně poctivě dělat, zjistíte, kolik toho ve skutečnosti nezvládáte, a uvědomíte si plně i to, kolik jste toho svými nesprávnými postoji v různých oblastech života napáchali.
Až na tuto práci najdete odvahu a uchopíte ji skutečně správně, a ve svém úsilí vytrváte, pak začnete mít svůj život i osud pod vlastní vědomou kontrolou, a pak se začne čistit i vaše negativní karma. Bez správných postojů se vám to nemůže nikdy podařit.
Karma a minulé životy
Lidé se mě na karmu občas ptají. Zajímá je karma z minulých životů, protože jim občas někdo namluví, že mají z minulosti špatnou karmu a vlivem ní budou mít v životě jen problémy. Jen už jim tito lidé nedokázali říci co přesně dělali v minulosti nesprávně, aby věděli co mají měnit, a v daném jednání dále nepokračovali. Ti, co jim radí, používají často jen všeobecné a nic neříkající fráze, a někdy si i vymýšlejí, aby dali klientům jakýsi důkaz.
Co lidem radím ke karmě já
Většinou jim radím, aby se těmito předpověďmi vůbec nezabývali a hodili je hned za hlavu.
Doporučuji jim, aby se zajímali hlavně o to, jak žijí a jak se chovají v tomto životě, protože vše, co v minulosti nezvládali, nezvládají stoprocentně ani dnes. Na nich samotných pak záleží, jestli včas pochopí, co dělají nesprávně, a své postoje změní včas správným směrem. Pokud své jednání nezmění, budou se s jeho následky potýkat nejen v tomto životě, ale i v dalších zrozeních. Toť vše.
I pomocí astrologie se dá naprosto přesně určit, jakou povahu i jaké postoje jsme si z minulosti přinesli (nejen klady, i to, co nezvládáme v různých oblastech života), a na tom všem bychom měli vědomě pracovat, chceme-li se někam posouvat a chceme-li, aby náš život i osud i osud lidstva byl jednou lepší.
Karma a křesťanství
Na televizi Noe vysílají jeden pořad, kam lidé posílají různé dotazy, a jeden dotaz se týkal pohledu na karmu. Muž, který vždy odpovídá řekl, že křesťanství karmu neuznává, a že lidé si musí vybrat, zda budou věřit v Boha nebo v karmu. A dodal, že když věříme v karmu, tak jsme jen loutkami v rukou předem daného osudu bez vlastní volby. Tento muž význam karmy vůbec nepochopil. A nepochopil ani význam astrologie, kterou též neuznává. Kdyby obojí pochopil, nemohl by tato slova vůbec vyslovit.
Já sama věřím v Boha i v karmu (v následky vlastních činů). A pokud chci zlepšit svůj život i osud (svou karmu), musím změnit své nesprávné postoje, pokud bych v něčem jednala nesprávně.
Vždyť i Ježíš, když lidi uzdravoval, tak jim často říkal: “Jdi a nehřeš více”.
A Bůh, když vidí, že se opravdu poctivě snažíme být lepšími lidmi, tak nám může působením své milosti některé naše skutky odpustit, a naši cestu nám ulehčit.
Pokud byste chtěli s lepším nastavením svého života pomoci, ráda vám pomohu kdykoli v mé psychologické poradně.
A s vaším životem vám hodně pomohou i knihy, které jsem napsala.
O zákonu karmy i jiných duchovních zákonech se dočtete v knize O svém životě si rozhodujeme sami, kterou vidíte vpravo u článku.
Přeji vám hodně štěstí.
Miroslava Holoubková
