Hledáte pro sebe správné povolání? Nebo řešíte dilema, jak rozvíjet svou práci, abyste v ní dlouhodobě nebo dokonce celoživotně uspěli? V tomto příspěvku vám poskytnu několik rad. Text je z knihy "Volba a rozvoj povolání".
1. Hledejte si vždy takovou práci, která vás bude hluboce naplňovat. Dokud na tuto otázku nebudete znát jasnou odpověď, nezačínejte nic budovat, dokud odpověď nenajdete. Nedodržíte-li tuto zásadu, můžete být v práci kterou přijmete nespokojení, a můžete v ní jen přežívat kvůli výplatě nebo kvůli pracovním jistotám. Přitom žádný pracovní poměr žádnou jistotou není. Stačí, abyste se zaměstnavatelům nebo nadřízeným něčím znelíbili a „ze dne na den“ můžete být na dlažbě. Nebo firma nemusí vydělávat a můžete dopadnout stejně. Přesvědčili se o tom i mnozí lidé v době koronaviru v roce 2020.
Žádnou výhrou není ani takové povolání, kde práci sice máte, kde ale řešíte neustále jen samé problémy s kolegy, nadřízenými nebo zákazníky, nebo malé finanční ocenění. Takové situace vám též žádné naplnění nepřinesou. Tím vás nenabádám k tomu, abyste z každé takové práce odcházeli. Sama jsem útěky před problémy nikdy neuznávala, a nikdy jsem před žádnými problémy ani neutíkala. Chci vás jen dovést k tomu, abyste se zamýšleli hluboce nad tím, co by vás naplňovalo, a odpověď o níž nebudete ani v nejmenším pochybovat jste skutečně nalezli.
Při hledání odpovědí také nikdy neuvažujte tímto způsobem: Co mám dělat? Pro co se mám rozhodnout? Atd. Tímto způsobem dotazování správnou odpověď nikdy nedostanete. Vždy se ptejte takto: Co by mě bavilo dělat? Co by mě hluboce naplňovalo? Čím bych chtěl lidem i této společnosti nějak pomoci? V jakých aktivitách i oblastech vidím skutečný smysl?
Vaše odpovědi by navíc neměly být nikdy ovlivněny jakýmikoli strachy. Pokud se při odpovídání od všech strachů neoprostíte, správnou odpověď nenaleznete.
2. Až si ujasníte, co by vás bavilo dělat, položte si další otázky, protože svou vizi si budete muset víc upřesnit.
Na všechny otázky byste si měli odpovědět pravdivě a srozumitelně.
Otázek je třeba si položit mnoho, protože pravdivé odpovědi vaši vizi ještě víc upřesní.
Dbejte také při volbě povolání na to, abyste nesklouzli k postoji: "hlavně abych hodně vydělával nebo něco znamenal". Hodně lidí totiž myslí jen na vlastní zájmy a vůbec je nezajímá dobro celku. Proto se snažte zvolit si takové povolání, v němž budete mít vnitřní pocit, že jím lidem i společnosti skutečně něco kvalitního dáváte.
3. Při výběru povolání byste měli také vždy dobře zhodnotit i svou povahu, své klady, schopnosti, bloky i slabiny, protože když toto vše budete umět dobře určit, vyberete si vždy práci, která bude vaší povaze nejlépe vyhovovat. Klady byste pak měli rozvíjet a někde je uplatnit, a na blocích i slabinách byste měli pracovat, abyste se jich jednou provždy zbavili, protože když na jejich odstranění nebudete vědomě pracovat, začnou vás časem různě brzdit.
Až si povolání, které vám bude vyhovovat vyberete a začnete pracovat, budete muset pochopit i dodržovat mnoho dalších zásad, které vám zaručí, že v povolání skutečně uspějete, protože úspěch nepřichází automaticky sám od sebe.
Mnohem více informací k rozvoji povolání naleznete v knize Volba a rozvoj povolání, kterou vám v případě zájmu ráda pošlu. Kniha vás naučí, co všechno je třeba dodržovat, chcete-li v oblasti povolání skutečně uspět. Také poskytuje jasné návody, čeho byste se měli vyvarovat, nechcete-li zažívat na cestě rozvoje své profese jen samé problémy. Knihu seženete pouze na mém webu, protože své knihy knihkupcům do prodeje již nedávám.
Přeji Vám hodně štěstí.
Miroslava Holoubková
Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.