Volba povolání


Hledáte pro sebe správné povolání? Pokud ano, zkuste se zamyslet nad pár důležitými body.

1. Pokud se zamýšlíte nad volbou povolání, hledejte si vždy takovou práci, která vás bude hluboce naplňovat, a dokud nepřijdete na to, co přesně by vás bavilo dělat, nezabývejte se ničím jiným. Nedodržíte-li tuto zásadu, můžete být v práci kterou přijmete nespokojení, a můžete v ní přežívat jen kvůli výplatě nebo kvůli pracovním jistotám. Přitom žádný pracovní poměr žádnou jistotou není. Mohli by o tom vyprávět mnozí lidé, kteří si to mysleli, nakonec ale výpověď z různých důvodů stejně dostali. Přesvědčila o tom mnohé i krize v době koronaviru v roce 2020. A ani povolání, kde sice práci máte, kde ale řešíte neustále jen samé problémy s kolegy, nadřízenými nebo zákazníky, nebo malé finanční ocenění, žádnou výhrou není a rozhodně vám takové situace žádné naplnění nepřinesou.

Při hledání odpovědí jakou práci zvolit neuvažujte nikdy ani tímto způsobem: Co mám dělat? Nebo, co bych měl dělat? Tímto způsobem dotazování správnou odpověď nedostanete. Vždy se ptejte takto: Co chci dělat? Co by mě bavilo dělat? Co by mě hluboce naplňovalo? Čím bych chtěl lidem i této společnosti nějak pomoci? V jaké činnosti vidím skutečný smysl?

Vaše odpovědi by navíc neměly být nikdy ovlivněny jakýmkoli strachem, ať se bojíte čehokoli. Pokud se při odpovídání od strachu neoprostíte, správnou odpověď nenaleznete.


2. Až si ujasníte, co by vás bavilo dělat, položte si další otázky, protože svou vizi si budete muset víc upřesnit.
Proto je třeba si na všechny otázky pravdivě a srozumitelně odpovědět.

V jakých oblastech života bych se chtěl pohybovat?

Chci pracovat sám na sebe, nebo chci být někde zaměstnán?

Pokud bych pracoval sám na sebe, mám u sebe rozvinuté vlastnosti, které jsou k tomu třeba? Sebekázeň, vytrvalost, schopnost postavit se problémům čelem, schopnost říci si o peníze za kvalitně odvedenou práci atd.

Chci pracovat z domova, nebo mi víc vyhovuje práce mimo domov?

Pokud chci dojíždět, jak daleko, aby mi to nevadilo?

Jaká pracovní doba by mi vyhovovala? Chci pracovat na směny, nebo chci pevnou pracovní domu od rána do určité hodiny, a odpoledne chci mít již klid?

Chci pracovat v menším kolektivu, nebo mi nevadí pracovat s více lidmi pohromadě?

A jsem vůbec člověk do kolektivu?

Chci novou práci dělat zatím při zaměstnání, abych měl nějakou jistotu peněz, a až se mi nová práce rozjede, původní zaměstnání opustím?

Nebo si natolik věřím, že chci začít dělat rovnou to co jsem si zvolil?

Budu ochoten se ve zvolené práci neustále vzdělávat?

Umím řešit samostatně přicházející problémy?

Nebo nad sebou potřebuji při každém i sebemenším problému dohled a vedení?

Mohu o sobě tvrdit, že jsem člověk pracovitý a že svou práci odvádím kvalitně?

Umím zacházet kvalitně s penězi a mám o nich dobrý přehled?

Dovedu si o peníze bez pocitů viny říci?

Jsem spíše vůdčí typ, nebo typ na podřízenou pozici?

Dovedu se ozvat? Dovedu si zjednat přirozený respekt vůči spolupracovníkům, nadřízeným i klientům?

Je na mě vždy spolehnutí?

Jednám vždy a za všech okolností poctivě?

Když nevidím výsledky hned, jsem trpělivý, nebo se vzdávám a hledám si jinou práci?

Atd.


Odpovědi na tyto otázky vám vaši vizi ještě víc upřesní, a také vám ukáží, pokud něco nezvládáte, co budete muset ve svých postojích prací na sobě ještě posílit, aby vám to co chcete dělat skutečně fungovalo.

Je také obrovský rozdíl volit si práci s přístupem, hlavně abych hodně vydělával, nebo s přístupem, hlavně aby to, co budu dělat, bylo lidem i společnosti skutečně nějakým přínosem, protože hodně lidí myslí jen na vlastní zájmy a vůbec je nezajímá dobro celku.

3. Při výběru práce byste měli vždy dobře zhodnotit i svou povahu, své klady, schopnosti i slabiny, protože když toto vše budete umět dobře určit, vyberete si vždy práci, která bude vaší povaze nejlépe vyhovovat. Klady byste pak měli rozvíjet a někde je uplatnit, a na slabinách byste měli pracovat, abyste se jich jednou provždy zbavili, protože když na jejich odstranění nebudete vědomě pracovat, mohou vás začít časem různě brzdit. 

Hodně vám s tímto sebepoznáním pomůže kniha Poznejte dobře sami sebe. Kniha vám pomůže s rozborem vaší povahy, kterou je třeba nejen dobře poznat, ale je třeba umět s ní i dobře nakládat. Na tuto knihu navazuje kniha Jak správně analyzovat, která se zabývá rozborem všech životních oblastí, včetně oblasti povolání. Tyto knihy je třeba číst hned po sobě, protože pouze tak vám poskytnou ucelenou představu. V případě zájmu vám tyto knihy ráda pošlu.


Zásad je třeba dodržet více. Ty ale zmiňuji jen v mých knihách. Na téma povolání dokončuji samostatnou knihu, která vyjde koncem roku 2020. Pokud chcete své povolání skutečně kvalitně rozvíjet, můžete studovat nejprve knihy, které jsem zmínila, a koncem roku můžete své znalosti rozšířit i knihou o povolání.

 

Vaše životy mi nejsou lhostejné. Proto dělám vše co umím, abych vám co nejvíce pomohla.
Miroslava Holoubková

 

www.knihy-holoubkova.cz


zpět na články sdílet na facebooku

Mé knihy

Kliknutím na knihu se přesunete k bližším informacím včetně možnosti objednání.

Tel: 724 112 434     @: knihy-holoubkova@seznam.cz